TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

To działa – VATUS o udziale w projekcie MdO

VATUS to lokalny lokalny operator telekomunikacyjny z siedzibą w Radomsku. Dzięki udziale w projekcie MdO podłączył do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej kilkanaście szkół, co przynosi firmie regularny i pewny dochód.

Jaki był początek waszej współpracy z MdO?

Artur Nowak: Pierwsze podłączenia zrobiliśmy jeszcze w 2018 roku, ale nie pamiętam dokładnej daty naszego przystąpienia do tego projektu. Odpowiedzieliśmy na e-mail wysłany z EPIX, z którego korzystaliśmy już od dłuższego czasu.

I wszystko przebiegło gładko?

Artur Nowak: Ze strony MdO tak, choć z początku mieliśmy wrażenie, że nie było z kim się komunikować. Otrzymaliśmy wymagania, które nie były do końca sprecyzowane, a umowy były dość obszerne, więc trudne do zapamiętania. W końcu rozmówiliśmy się telefonicznie z liderem projektu, Łukaszem Biernackim. To znacznie pomogło. Brak informacji był jednak problemem właściwie tylko na początku, kolejne podłączenie i uruchomienia szły sprawnie. Zaskoczyły nas także pewne niedociągnięcia systemu zgłoszeń. Proszę sobie wyobrazić, że NASK podawał na przykład inny adres konkretnej lokalizacji niż występujący w SIIS. Znaczenie miała nawet to czy wpisaliśmy małą czy dużą literkę w adresie. Okazało się, że “15B” to przecież nie to samo co “15b”. W efekcie z tek błahych w istocie powodów zostaliśmy wykluczeni z niektórych postępowań pomimo, że w konkretnym budynku mieliśmy już działający kabel.

Nie dało się tego odkręcić?

Artur Nowak: Nie. Doszło nawet do tego, że przetarg wygrywała firma konkurencyjna. Otrzymała dofinansowanie i podłączyła tę samą szkołę po raz drugi.

Przykro słyszeć. Mimo to podłączyliście kilkanaście szkół.

Artur Nowak: Tak, stawki i warunki są sensowne, więc zrobiliśmy wszystko, czego tylko mogliśmy się podjąć. Poza tym lokalizacje w większości położone były tam, gdzie już mieliśmy wybudowaną sieć, więc nie stanowiło to dużego wyzwania. Zdarzały się jednak wyzwania techniczne złożone z VLANami i mapowaniem. Napotykaliśmy też czasem niedokończone podłączenie, nieskonfigurowane urządzenia, brak skrzynki czy switcha. Urządzenia NASK w części lokalizacji nie posiadały po prostu pełnej integracji z infrastrukturą szkoły, a po przełączeniu Internetu występował brak łączności na cały obiekt. Trudno też było namówić podwykonawców by zaangażowali się w rozwiązanie problemów, a szkoły nie miały odpowiednich specjalistów. Nie wiem jednak dokładnie z czyjej strony występowały te niedociągnięcia. Po kontakcie z NASK wypracowaliśmy też procedury testowe by wszyscy mieli pewność, że nasza praca została wykonana dobrze i w terminie.

Czy dziś wszystko działa dobrze?

Artur Nowak: Co do zasady tak. Niektóre nasze szkoły skarżą się jednak na stabilność sieci. Wiem, że były też wysyłane wnioski o usunięcie certyfikatów NASK, które nie pozwalają podłączyć do OSE dowolnego sprzętu. Nauczyciele w małych szkołach czasem chcą wykorzystywać w pracy prywatny sprzęt, odbierać internet na laptopach czy tabletach, dlatego czasem szkoły decydują się na zakup usługi internetowej poza OSE. Są też placówki, które choć mają internet, praktycznie z niego nie korzystają. Mieliśmy nawet do czynienia z awarią, której przez dłuższy czas nikt nie zgłosił. Wykryliśmy ją sami widząc brak ruchu w sieci.

Jakiego typu awarie zgłaszają wam szkoły?

Artur Nowak: Najprostsze możliwe. Urządzenie, które trzeba zresetować, rozłączone lub wypięte kable. Podkreślę jednak, że choć pomagamy jak możemy, nigdy nie ingerujemy w urządzenia dostarczone i podłączone przez NASK.

Czy wcześniej korzystaliście z dotacji unijnych?

Artur Nowak: Tak. Rozbudowywaliśmy sieć w ramach środków z POPC. 8.2

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...