Koniec współdzielenia kont na Netflixie

151
netflix

Netflix zapowiadał od jakiegoś czasu, że skończy ze współdzieleniem konta między osobami, które razem nie mieszkają. Najwyraźniej w 2023 roku sfinalizuje swoje zapowiedzi. Za wszystkie dodatkowe osoby, które korzystają z tego samego hasła, trzeba będzie zapłacić.

The Wall Street Journal poinformował, że Netflix w końcu ma uniemożliwić współdzielenie haseł miedzy osobami, które razem nie mieszkają. Od początku 2023 r. firma wprowadza takie ograniczenia w USA. Nie wiadomo, w jakim tempie mechanizmy będą postępować w innych częściach świata.

To finalizacja zapowiedzi Netflixa na temat ukrócenia korzystania z platformy w sposób niezgodny z regulaminem. Współdzielić bowiem konto mogą jedynie osoby, które zamieszkują to samo gospodarstwo domowe. Wielu użytkowników udostępniało jednak swoje hasło dalszej rodzinie czy znajomym. Oszacowano, że w niewłaściwy sposób korzysta około 100 mln osób na świecie.

Już w 2021 r. niektóre osoby mogły zobaczyć na swoich ekranach komunikat:

Jeśli nie mieszkasz z właścicielem tego konta, potrzebujesz własnego profilu, aby móc dalej oglądać treści na Netfliksie.

Jednak z uwagi na negatywne reakcje na jego wyświetlanie Netflix nigdy nie wprowadził komunikatu na szeroką skalę. Teraz postanowił zmienić sytuację w inny sposób. Na pewno do zaostrzenia działań przyczyniły się problemy finansowe firmy, do których przyczynił się odpływ dużej liczby subskrybentów.

Teraz użytkownicy Netflixa będą mieli wybór. Albo inne osoby poza głównymi użytkownikami stworzą własne profile, albo możliwe jest wykupienie dodatkowych subskrypcji. Rozwiązanie testowano w Ameryce Łacińskiej. Tam można było dopłacać za udostępnianie konta maksymalnie dwóm osobom.

Technicznie rozwiązano to tak, że właściciel konta był weryfikowany za pomocą adresu IP. Pozostałe dwie dopisane do konta osoby musiały podać kod weryfikacyjny na swoim urządzeniu w ciągu 15 min. Kod wysyłany był do głównego właściciela konta. Do niego także wysyłano wezwania do zapłaty.

W Polsce kwestie współdzielenia konta mają być rozwiązywane w podobny sposób.

2023 r. to rozszerzenie systemu o Stany Zjednoczone. Nie uwzględniono jednak sytuacji osób, które często podróżują czy zmieniają miejsce zamieszkania. Dostosowywanie całego systemu do nowego rozwiązania trwa.

Źródło: komputerswiat.pl

Czytaj także: