TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Komisja Europejska wszczyna postępowania przeciwko 24 państwom członkowskim. Związane jest to z niedopełnieniem obowiązków w dziedzinie telekomunikacji.

Europejski kodeks łączności elektronicznej dostosowujący ramy regulacyjne dla europejskiego sektora telekomunikacji do nowych wyzwań, wszedł w życie w grudniu 2018 r. Następnie państwa członkowskie miały dwa lata na wdrożenie przepisów na poziomie krajowym. Termin transpozycji upłynął 21 grudnia 2020 r.

Europejski kodeks łączności elektronicznej ma unowocześnić ramy regulacyjne łączności elektronicznej. Celem tych działań jest wzmocnienie praw konsumentów poprzez zagwarantowanie prostszych umów, lepszej jakości usług (także skuteczniejsze i bardziej dostępne zgłoszenia alarmowe) czy konkurencyjności rynków – co da odbiorcom większy wybór.

Operatorom natomiast daje szansę korzystanie z przepisów, które służyć maja wspieraniu inwestycji w sieci o dużej przepływności. Poprzez większą przewidywalność regulacji  umożliwia powstawanie innowacyjnych usług cyfrowych i nowocześniejszej infrastruktury.

Jest to podstawowy akt prawny zapewniający stworzenie europejskiego społeczeństwo gigabitowego, które stanie się udziałem wszystkich obywateli UE. Do tej pory jedynie Grecja, Węgry i Finlandia poinformowały o przyjęciu wszystkich środków, które niezbędne są do transpozycji dyrektywy (pełną jej transpozycję). Postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wszczęte  jest w związku z brakiem przyjęcia prawodawstwa niezbędnego do wykonania nowych unijnych przepisów w dziedzinie telekomunikacji. Dotyczy ono aż 24 państw: Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Austrii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji i Szwecji. Komisja skierowała do nich wezwanie do usunięcia uchybienia – przyjęcie i zgłoszenie odpowiednich środków. Państwa te mają teraz dwa miesiące na odpowiedź.

Uzupełnieniem kodeksu jest również rozporządzenie delegowane dotyczące stawek za zakańczanie połączeń głosowych (FTR i MTR), o którym pisaliśmy wczoraj: https://isportal.pl/nowe-zasady-rozliczen-ftr-i-mtr/,

Źródło: https://ec.europa.eu/commission/

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...