TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta – firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania wysokiej jakości specjalistycznych narzędzi dla profesjonalistów w różnych branżach. Efektem tej współpracy jest wprowadzenie przez xbest.pl sporej gamy sprzętu ręcznego, który głównie będzie przydatny instalatorom przy obróbce kabli w teletechnice.

pasek

Elementarnym wyposażeniem każdego instalatora powinny być specjalistyczne narzędzia do obróbki kabli światłowodowych. Choć ściągnięcie powłoki kabla jest możliwe przy użyciu segmentowego nożyka do tapet, to właśnie skorzystanie z dedykowanych narzędzi do tego przeznaczonych zapewnia precyzyjne obranie oraz właściwe przygotowanie do wykonania właściwych spawów. Dodatkowo, korzystanie z tych narzędzi minimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia kabla lub zranienia się przez instalatora.

ŚCIĄGACZE IZOLACJI

Połowa sukcesu przy zdejmowaniu powłoki kabla to dobór odpowiedniego narzędzia, które znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę. Należy zwrócić uwagę na różnice w konstrukcji kabli takie jak: średnica kabla, typ powłoki zewnętrznej oraz materiałów z jakich jest wykonana, a także elementy, które występują w jego wnętrzu. Dlatego firma Jonard posiada wiele zróżnicowanych modeli ściągaczy izolacji. Do grubych oraz twardych powłok kabli o dużych średnicach, jak kable magistralne, zalecane są np. strippery obrotowe takie jak: CST-900, CST-1900, CST-25, CST-1140 oraz AST-200. Pozwalają na precyzyjne regulowanie głębokości cięcia, co znacznie ułatwia pracę oraz minimalizuje uszkodzenie elementów wewnętrznych kabla. Ponadto posiadają możliwość ustawienia kierunku cięcia powłoki: wzdłuż, w poprzek oraz spiralnie. Można nimi również ściągnąć zbrojenie w postaci falistej taśmy stalowej np. z kabla OPTIX STRONG. Dodatkowo dostępny jest model FOD-2000, który został przystosowany do ściągania powłoki z płaskich kabli.

STRIPPERY DO TUB

Strippery służą do nacinania i usuwania tub światłowodowych bez uszkadzania włókien jak np. model ST-300. Rozcinacze MS-6 i MS-600 umożliwiają wzdłużne nacinanie luźnych tub w celu wyciągnięcia poszczególnych włókien, nie naruszając pozostałych. Dzięki obecności 4-5 kanałów możliwe jest rozcinanie rozmaitych średnic tub światłowodowych, gdyż ich rozmiar może być różny w zależności od konstrukcji kabla. Stripper z trzema otworami JIC-375 wyposażony jest w 3 otwory przeznaczone do ściągania: płaszcza/tub 1.6-3mm, bufora 600-900µm do powłoki 250µm, powłoki 250µm do włókna 125µm.

OBCINARKI DO WŁÓKIEN

Obcinarki do włókien światłowodowych potocznie nazywane są też gilotynkami. To profesjonalne i niezwykle precyzyjne narzędzia do cięcia włókna przed rozpoczęciem spawania. Oprócz dobrej jakości spawarki światłowodowej, są niezbędnym elementem jeśli chcemy wykonać poprawny spaw światłowodowy – o jak najniższej tłumienności.

W ofercie dostępne są dwa modele obcinarek marki Jonard:

FC-500 – obcinarka standardowej konstrukcji, wykorzystująca do cięcia włókien obrotowe ostrze, którego żywotność wynosi 48 000 cięć. Posiada uniwersalny uchwyt, który można stosować do średnic 250μm oraz 900μm.

FC-220 – często można spotkać się z określeniem „łamarka”, to specyficzny rodzaj obcinarki, w których włókno jest ułamywane, a nie cięte obrotowym ostrzem. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy przygotowywaniu włókien światłowodowych do mechanicznego łączenia odcinków kabli i mechanicznego zarabiania złączami, gdzie wymagania co do kątów cięcia są mniej restrykcyjne.

NARDZĘDZIA DO RUR RHDPE I MIKRORUR

Narzędzia przeznaczone do obróbki oraz przecinania rur RHDPE, mikrorur oraz ich wiązek, to nowa grupa produktów, która do tej pory nie występowała w ofercie xbest.pl. Wśród nich można wyróżnić narzędzia:

– do przecinania rur, oznaczone kolejno modelami i przeznaczone do następujących średnic: FS-416 dla 5-16mm, MDC-14 do 14mm, MDC-28 do 28mm oraz MDC-64 przeznaczone do 64mm,

– gratownik DB-5 służący do usuwania zanieczyszczeń i zadziorów z krawędzi i wnętrza rur oraz mikrorur przed przygotowaniem ich do pracy,

– rozcinacz izolacji wiązek mikrorur MDS-100

NARDZĘDZIA DODATKOWE

W kategorii narzędzi dodatkowych znalazły się towary, które nie służą bezpośrednio do obróbki powłoki kabli lub wyspecjalizowane są w specyficznych zadaniach. Należą do nich:

– narzędzie do wpinania/wypinania złączy FCT-100 ułatwiający pracę w ciężko dostępnych miejscach gęstego upakowania, jak np. serwerownie, centra danych itp.

– obierak do okienek w kablach WST-225 jest narzędziem przeznaczonym do wykonywania wcięć izolacji w kablach łatwego dostępu (np. OPTIX Vertical) zapewniając prosty oraz bezpieczny dostęp do włókien.

– zaciskarka RJ11/12 oraz RJ45 UC-4569 służący do zaciskania złącz na miedzianych kablach instalacyjnych, dodatkowo wyposażona w obcinarkę kabli oraz ściągacz izolacji

– wózek do odwijana kabli CC-2721WS to przyrząd ułatwiający rozwijanie oraz transportowanie bębnów kablowych o wadze do 45,4 kg, o średnicy do 50,8 cm oraz szerokości do 43,2 cm.

CZYSZCZARKI DO ZŁĄCZ

Czyszczarki do złącz światłowodowych są narzędziami potocznie używanymi do usuwania zanieczyszczeń w złączach i portach połączeń światłowodowych w sieciach telekomunikacyjnych, które mogą powodować problemy z poprawną transmisją. Dobrą praktyką jest wyczyszczenie złącz przed wykonaniem każdej instalacji, a przed pomiarami reflektometrycznymi jest to wręcz konieczne do otrzymania poprawnych wyników. Wśród nich możemy wyróżnić:

– czyszczarki typu długopisowego przeznaczone odpowiednio do złącz o wymiarach 1.25, 2.5mm oraz MPO, oznaczonymi modelami: FCC-125, FCC-250 oraz FCC-120,

– czyszczarka uniwersalna, często nazywana kasetą do czyszczenia, FCC-300, przeznaczoną do każdego typu konektorów
– czyszczarka z ruchomą głowicą FCCN-250, pozwalająca na czyszczenie złącz i portów w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Pełna oferta produktów firmy Jonard dostępna jest na stronie internetowej www.xbest.pl. Zapraszamy do kontaktu z działem handlowym w razie pytań dotyczących narzędzi oraz w celu uzyskania informacji na temat aktualnych cen i dostępności towaru.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...