TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kwestionariusze BEREC i wytyczne ws. VHCN

Urząd Komunikacji Elektronicznej zwrócił się do operatorów telekomunikacyjnych z prośbą związana z działaniami Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC). Dotyczy to aktualizacji trzeciego kryterium wytycznych BEREC w sprawie sieci o bardzo dużej przepustowości (VHCN). Operatorzy telekomunikacyjni mają okazję wypowiedzieć się w tej kwestii poprzez specjalne formularze.

W październiku 2020 r. BEREC wydał wytyczne dotyczące sieci o bardzo dużej przepustowości. W październiku roku 2023 r. zaktualizował kryterium czterech wytycznych. Wytyczne opierają się na danych zebranych od europejskich operatorów sieci w latach 2019 i 2022.

Obecnie dostępne jest zgłaszanie uwag poprzez kwestionariusze. Pozwoli to uwzględnić je w aktualizacji wytycznych BEREC dotyczących sieci o bardzo dużej przepustowości. Zgodnie z art. 82 Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej, BEREC aktualizuje wytyczne do dnia 31 grudnia 2025 r.

Kwestionariusze:

Dla kogo są kwestionariusze?

Pierwszy kwestionariusz skierowany jest do operatorów sieci stacjonarnych z dostępem miedzianym na własnych lub uwolnionych liniach miedzianych. Szczególnie dla posiadających sieć opartą na FTTB.

Drugi kwestionariusz skierowany jest do operatorów sieci kablowych z hybrydową siecią światłowodową (HFC), w szczególności jeśli posiadają oni sieć HFC z dostępem światłowodowym do co najmniej niektórych budynków wielorodzinnych.

Wypełnione kwestionariusze należy wysłać na adres BEREC VHCN@distro.berec.europa.eu, a także do wiadomości na adres dorota.wilkowska@uke.gov.pl. Pod tym drugim adresem można też składać zapytania w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z kwestionariuszami.

Czas na to jest do 31 maja 2024 r.

Źródło: UKE

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...