TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

IDC CIO Summit – relacja

Sopockie spotkanie CIO, czyli dyrektorów do spraw informacji z różnych sektorów gospodarki, prezentowało najnowsze trendy w cyfryzacji. Dużo miejsca poświęcono praktycznemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji, nie zabrakło też tematów związanych z cyberbezpieczeństwem i smart city.

CIO, czyli Chief Information Officer to osoba odpowiedzialna w organizacji za stan, rozwój i wdrożenia technologii informacyjnych. Jest to funkcja szczególnie ważna w erze cyfryzacji. Jeszcze niedawno działania CIO ograniczały się głównie do zarządzania infrastrukturą informatyczną lub teleinformatyczną oraz zapewniania wydajności systemów. Dzisiejsi dyrektorzy do spraw informacji (lub informatyki – nazewnictwo bywa tu różne) stali się kluczowym elementem strategii biznesowych.

Oczywiście w przypadku małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych często nie ma nawet tak wyodrębnionego stanowiska (funkcję tę pełni właściciel, jeden ze wspólników lub członków zarządu), warto jednak poznać perspektywę ludzi, którzy specjalizują się w tej właśnie dziedzinie.

Cyfrowe trendy usług publicznych

Pierwszy blok merytoryczny IDC CIO Summit skupił się na punktach przecięcia pomiędzy technologią a usługami publicznymi. Nie sposób mówić o tych zagadnieniach bez położenia silnego akcentu na kwestię cyberbezpieczeństwa. Trudno byłoby bez tego namówić użytkowników do korzystania z serwisów. Z drugiej strony każdemu z nas zależy na tym, by z aplikacji urzędowych korzystać szybko, sprawnie i w jak najbardziej intuicyjny sposób.

Centralnym elementem usług publicznych w Polsce jest mObywatel. To bezpłatna, publiczna aplikacja mobilna, dzięki której możemy uzyskać szybki dostęp do swoich dokumentów i danych. Aplikacja wciąż się rozwija i dodawane są do niej kolejne funkcje, zyskała też ogromną popularność.

Radosław Maćkiewicz z Centralnego Ośrodka Informatyki, który jest odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie mObywatela, podkreślił, że zdalna administracja wychodzi od zadania pytań: “Po co to robimy?” oraz “Komu i do czego to ma służyć?”.

– Praktycznie codzinnie obserwujemy testowanie naszych systemów – zaznaczył w swej wypowiedzi.

– Musimy pamiętać, że nasi przeciwnicy, a często są to hakerzy działający pod egidą służb specjalnych określonych państw, wykorzystują technologię przeciw nam – podkreślał generał dywizji Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. – Widzimy na codzień, jak próbują wpływać na nasze systemy obronne. Uważam też, że tak samo ważne jak nasze przygotowanie, jest budowanie świadomości zagrożeń u obywateli. Niezwykle ważna jest cyberhigiena.

– Konieczna jest współpraca, wymiana wiedzy i reaktywność, szczególnie gdy pojawiają się nowe wektory ataku – dodał Marcin Grabarczyk, dyrektor Pionu Transferu Technologii i Rozwoju Biznesu NASK-PIB.

– Nie daj mi zasnąć jedynie cisza – podkreślił Karol Molenda. – Odpieranie kolejnych cyberataków jest codziennością, gdy ich nie ma to znaczy, że albo czegoś nie wiemy, albo przeciwnik przygotowuje się do czegoś większego.

Podczas dyskusji przytoczono także kilka przykładów z wojny w Ukrainie, gdzie aplikacje podobne do mObywatela pomagają także w sygnalizowaniu zagrożeń i przekazywaniu informacji o ruchach wojsk nieprzyjaciela.

Polskie smart city

W kolejnym interesującym nas panelu, tym razem dotyczącym rozwiązań z zakresu smart city, udział wzięli przedstawiciele Sopotu, Koszalina, Warszawy i Poznania. Oprócz znanych już naszym stałym Czytelnikom stołecznych rozwiązań, Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, przypomniał o przetargu, w wyniku którego ma pojawić się na stołecznych latarniach 120 tys. punktów transmisji danych 5G. Kolejnym krokiem będzie też wprowadzenie na warszawskich przystankach komunikacji miejskiej rozkładów jazdy wyświetlanych na e-papierze.

W taku dyskuzji wskazano też interesujące inicjatywy lokalne, wynikające z potrzeb konkretnych miejscowości.

– Dużo czerpiemy z pomysłów warszawskich, jak na przykład w kwestii podłączeń nowych śmietników, które przekazują informacje o stanie swego wypełnienia, mamy też projekty własne, wychodzące na przeciw problemom, z którymi się stykamy – mówiła Magdalena Cieślik, przewodnicząca zespołu ds. wdrażania innowacji i rozwoju miasta w koncepcji smart city sopockiego Urzędu Miasta. Jako przykłady takich rozwiazań wskazała opaskę pozwalającą szybciej odnajdywać rodziców dzieci, które zgubiły się na plaży oraz aplikację parkingową funkcjonującą w tutejszej marinie, dzięki której lepiej zarządza się miejscami postojowymi.

– Z naszego doświadczenia wynika, że wprowadzając rozwiązania smart city warto od początku myśleć o mieście jako całości i unikać wysp rozproszonych inwestycji – podpowiadał Michał Łakomski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City.

Przedstawiciele administracji samorządowej zgodnie podkreślali też, że rozwiązania smart opłacają się oraz, że warto prowadzić dialog techniczny z przedstawicielami rynku.

Cyberbiznes

Kolejne wystąpienia podczas dwóch intensywnych dni IDC CIO Summit skupiały się na wprowadzaniu cyfrowych rozwiązań do biznesu. Wyłonił się stąd obraz, że dyrektorzy ds. informacji wykorzystują dziś innowacje w kształtowaniu strategicznych kierunków organizacji, tworzeniu wartości oraz zwiększaniu dochodów firmy. Wielu z nich wdraża już także rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

Praktyczne rozwiązania tego pojawiają się już w analizie Big Data, logistyce, gamingu, obsłudze klientów, diagnostyce medycznej (a pioniersko nawet w operacjach chirurgicznych). Coraz częściej korzystamy też z rozwiązań chmurowych.

– Cyfrowa transformacja dla każdego oznacza dziś co innego – wskazał Marc Dowd, doradca IDC obsługujący dyrektorów ds. informatyki w przedsiębiorstwach o wartości wielu miliardów euro. – Ze względu jednak na spodziewaną w najbliższym czasie recesję, możemy się założyć, że zwolnią długofalowe inwestycje w technologie i skupimy się na tych, które dadzą rezultaty jeszcze w tym roku. Dla cyfryzacji ważne są w związku z tym: jasna komunikacja, celowość i wskazanie korzyści.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...