TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy ufać ProteGO? – pytamy eksperta

Wokół aplikacji ProteGO narosło wiele kontrowersji związanych z bezpieczeństwem i zakresem powierzanych danych, przekazywaniem ich prywatnym firmom wymienionym w materiałach prasowych, centralizacji przechowywania tych danych, a także o ankiety dotyczące zdrowia. Ministerstwo zapewnia jednak, że miało dobre intencje.

– Temat aplikacji ProteGO stał się polityczny i toczy się wokół niego gra, której nie chcemy być częścią – mówi Maciej Linscheid, specjalista zaangażowany w projekt MdS czyli MiŚOT dla Security. – O samej aplikacji wiadomo bardzo mało i w zasadzie to nikt nie wie jaka jest skala ewentualnego problemu z jej bezpieczeństwem i dlatego też wskazana jest wstrzemięźliwość w instalowaniu – zaznacza.

Należy jednak pamiętać, że krytyka tego oprogramowania, a tym samym wysiłków podejmowanych przez organy państwowe w celu eliminacji epidemii jest działaniem na szkodę państwa, gospodarki i obywateli.

– Jako grupa przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie możemy sobie pozwolić na wytykanie Ministerstwa Cyfryzacji palcem i stwierdzenie: nie instalujcie tego – podkreśla Maciej Linscheid.

Przy popularyzacji tego typu rozwiązań najważniejszy jest jednak klarowny przekaz i dobry PR, a w przypadku ProteGO coś wyraźnie poszło nie tak. Zwłaszcza próba wymuszenia instalacji tej aplikacji skazana była na stanowczą krytykę i porażkę. Liczby mówią tu same za siebie: do dziś ściągnięto niewiele ponad 10 tysięcy kopii aplikacji ProteGO na platformę Android.

– Moim zdaniem ten projekt w obecnym kształcie jest w fazie schyłkowej, media porzuciły go na jakiś czas… może na dłużej. Potrzebne jest nowe otwarcie i nowy przekaz – zaznacza Maciej Linscheid. – Wariant singapurski, czy ogólnie azjatycki, gdzie społeczeństwa są zdyscyplinowane i można je do czegoś przymusić u nas po prostu jest nie do zaakceptowania. Każdy Europejczyk reaguje alergicznie na myśl o odebraniu mu jakiejkolwiek swobody czy wolności, a tym bardziej na myśl że może być śledzony.

Otwarte pozostaje jednak pytanie: czy chciałbyś aby dzięki masowemu korzystaniu z bezpiecznej aplikacji na twój telefon epidemię udało się zdusić w ciągu 30 dni, co uchroni ciebie i twoich bliskich przez zarażeniem oraz naprawi gospodarkę i uchroni miejsca pracy? I niech każdy odpowie na nie sam.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...