TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

100 dni ministerstwa cyfryzacji i plany na przyszłość

Otwarte konsultacje społeczne, nadrabianie zaległości legislacyjnych oraz przyśpieszenie prac nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji – tak ministerstwo cyfryzacji podsumowuje 100 dni swojego działania. Zapowiada jednocześnie, że dalej będzie pracować jeszcze intensywniej.

– Przez pierwsze 100 dni w Ministerstwie Cyfryzacji odbywał się wielki remanent. Teraz podsumowujemy ten rozdział i wskazujemy kierunki na przyszłość. Chcemy przyspieszyć z legislacją, chcemy stawiać na sztuczną inteligencję, cyfrową higienę czy rozwój kompetencji cyfrowych – mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Jeszcze w tym roku planowane jest przeprowadzenie trzech ważnych ustaw: Prawa Komunikacji Elektronicznej, Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa oraz implementacji unijnego Aktu o usługach cyfrowych. W przygotowaniu jest kompleksowa strategia cyfryzacji.

Inne plany ministerstwa cyfryzacji

Otwarte konsultacje i polityka partycypacji to jest to, na co ministerstwo cyfryzacji stawia od początku nowego rozdania politycznego. Serie spotkań z organizacjami pozarządowymi, samorządami, organizacjami branżowymi czy otwarte i powszechne konsultacje w których mógł uczestniczyć każdy. To tylko niektóre z działań, jakie podejmowane były w tym temacie.

Do 10 kwietnia prowadzone były konsultacje „Polityki partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji”, by w ministerstwie podejmować jeszcze lepsze działania partycypacyjne.

Wszystkie projekty aktów prawnych będą przechodziły ścieżkę konsultacji społecznych. Odbywać ma się to na każdym etapie legislacyjnym.

– Oprócz wielkich projektów jest całe mnóstwo spraw z zakresu cyfryzacji, które dotyczą każdej Polki i Polaka. Wiele z nich realizujemy każdego dnia. Dotychczas zaniedbano również wdrażanie prawa europejskiego, a to ma wpływ na życie każdego z nas – na nasze bezpieczeństwo. Dziś robimy wszystko, aby te zaległości nadrobić – stwierdza Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.

Cyberbezpieczeństwo i cyberhigiena

Ministerstwo cyfryzacji we współpracy z NASK opracowało trzy ważne materiały:
 – poradnik „Bezpiecznie w wirtualnej rzeczywistości”,
– poradnik „Nastolatki w sieci: multiscreening i wielozadaniowość”,
– kurs dla nauczycieli „(Dez)informacja, czyli w co wierzyć w internecie”.

W przygotowaniu jest poradnik dla rodziców i wychowawców dotyczący cyberhigieny, a także materiały dla uczniów.

– Za naszą granicą toczy się wojna, natomiast my w cyberprzestrzeni odpieramy liczne cyberataki, robimy to przy pełnej współpracy z naszymi partnerami oraz przy współpracy innych resortów – mów Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji.

W programie Cyberbezpieczny Samorząd wsparcie uzyskało 2 tys. samorządów ze wszystkich województw. Trwa podpisywanie umów z jednostkami samorządu. Projekt Cyberbezpieczny Samorząd realizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK.

– Przygotowaliśmy długo oczekiwane dwa zasadnicze akty prawne – wdrożenie NIS2 do krajowego systemu bezpieczeństwa i ustawy o certyfikacji. Rozszerzamy program pracy cyberbezpieczeństwa między naszym resortem a innymi firmami, dzielimy się know-how, nawiązujemy dialog z rynkiem – przekonuje  Paweł Olszewski.

Sztuczna inteligencja

Ministerstwo cyfryzacji ma świadomość, jak ważny jest rozwój sztucznej inteligencji i system prawny, który za tym nadąży. Obecnie na ukończeniu są prace nad aktualizacją „Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”.

Działające przy ministerstwie cyfryzacji Grupa Robocza ds. sztucznej inteligencji (GRAI) oraz Internetu Rzeczy (IoT) i technologii przełomowych zostały na nowo zorganizowane.

Trwają prace nad wdrożeniem w Polsce przepisów AI Act oraz nad założeniami funduszu AI. Wspierać on ma projekty i startupy rozwijające AI w Polsce. Jego start planowany jest na 2025 rok.

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych

Pierwszy etap wsparcia dofinasowania dla projektu, którego celem jest budowa nowoczesnych centrów przetwarzania zapewniających ciągłość i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej, to porozumienie podpisane między Centrum Projektów Polska Cyfrowa i ministerstwem cyfryzacji.

Budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (KCPD) jest jedną z największych inwestycji administracji rządowej w centra przetwarzania danych. Przeznaczono na to prawie 830 mln. Projekt realizowany jest wspólnie z NASK oraz COI.

Najpierw zostanie przygotowany projekt KCPD. Następnie odbędzie się wybór Biura Projektowego, Inżyniera Kontraktu oraz Generalnego Wykonawcy. Powstanie dokumentacja projektowa umożliwiająca wybudowanie trzech ustandaryzowanych i efektywnych energetycznie centrów przetwarzania danych. 

Kobiety w ICT

Ministerstwo cyfryzacji stawia na większe zaangażowanie kobiet w sektor ICT. W ramach otwartego konkursu „Zostań cyfrową ekspertką” przeznaczono 6 mln zł na wsparcie organizacji pozarządowych w finansowanie szkoleń z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych dla kobiet.

Przygotowywany jest „Okrągły stół kobiet branży ICT”. Odbyć ma się jeszcze w kwietniu i zebrać kobiety, które w branży ICT rozwinęły swoje kariery. Staną się one wsparciem do wypracowania mechanizmów dalszego wsparcia dla rozwoju zawodowego kobiet w branży nowych technologii.

Prace ministerstwa cyfryzacji to także dalszy rozwój mObywatela, do którego dodawane są kolejne dokumenty i opcje.

Niektóre funkcjonalności w aplikacji związane są z pracami unijnymi nad wspólnym portfelem cyfrowym. Już niebawem w mObywatelu pojawić ma się podpis cyfrowy.

– 100 dni w Ministerstwie Cyfryzacji to również kwestia odbudowy relacji w ramach Unii Europejskiej, to szereg spotkań, które odbyliśmy – spotkania z komisarzami unijnymi, spotkania bezpośrednio w Komisji Europejskiej. To dialog z Komisją Europejską, zjawisko, które było nieobecne. Bardzo się cieszę, że nawiązaliśmy ten dialog – zaznacza Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...