TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Powołano zespół doradczy do spraw AI

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał zespół doradczy ds. sztucznej inteligencji. Zespół PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania AI do usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa.

Sztuczna inteligencja może pomóc w zwiększeniu efektywności i optymalizacji procesów w administracji publicznej. Jest to też szansa na awans gospodarczy dla Polski.

–  Dziś inicjujemy bardzo ważny projekt, swoje wsparcie zadeklarowała grupa ekspertów z udokumentowanymi na świecie sukcesami w zakresie rozwoju AI. Ta grupa jest oczywiście otwarta i chcemy, aby dołączali do niej kolejni uczestnicy. Wierzę, że wspólnie możemy sprawić, że AI zostanie wykorzystana do istotnego ulepszenia funkcjonowania ważnych dla obywateli działań administracji, a w konsekwencji do poprawy życia Polaków – stwierdził Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Zespół PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski

Pomysłodawcą powołania zespołu jest Miron Mironiuk,założyciel Cosmose AI. W zespole dołączyli do niego:
– Agnieszka Mikołajczyk-Bareła,(senior AI engineer w Chaptr),
– Kamila Staryga (współzałożycielka firmy Rita Health),
– Marek Cygan (współzałożyciel firmy Nomagic),
– Tomasz Czajka (pracował m.in dla Google i firmy SpaceX),
– Łukasz Kidziński (założył Saliency AI),
– Karol Kurach (pracował m.in w Google i Cosmose AI).

Zespół złożony z naukowców, przedsiębiorców i programistów będzie na stałe doradzać Ministerstwu Cyfryzacji. Zajmował się będzie dziesięcioma obszarami, w których AI może usprawnić działanie państwa. Są to m.in.:
– bezpieczeństwo,
– edukacja,
– zdrowie publiczne,
– rozwój państwa.

Zadaniem ekspertów będzie przyspieszenie prac analitycznych, w których sztuczna inteligencja potrafi działać szybciej niż człowiek. Pomoże to przyspieszyć obsługę obywateli chociażby w obszarze wydawania prostych formalnych decyzji.

Zespół będzie także wspierał uporządkowania niespójnych przepisów oraz planowanie strategicznego w zarządzaniu państwem.

Źródło: PAP Biznes

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze