TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bezpłatny podpis cyfrowy w mObywatelu

Niebawem w mObywatelu ma pojawić się kolejna funkcja. Będzie to bezpłatny, kwalifikowany podpis elektroniczny.Ministerstwo Cyfryzacji już nad nim pracuje.

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w rozmowie z PAP powiedział, że trwają już prace nad wdrożeniem bezpłatnego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jest to bezpośredni skutek unijnego rozporządzenia eIDS 2.0 z 29 lutego 2024 r, które zawiera taki wymóg.

Portfel cyfrowy z podpisem cyfrowy

Ideą eIDS 2.0 jest kompatybilność wszystkich portfeli cyfrowych w państwach UE. Oznacza to, że z rozwiązań dostępnych w mObywatelu w Polsce, będziemy mogli korzystać także w Niemczech, Hiszpanii czy Francji. Jednak to, czy będziemy chcieli to zrobić, zależy od nas, gdyż korzystanie z europejskiego portfela ma być dobrowolne.

– Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już koncepcyjnie nad ścieżkami implementacji tych przepisów. Pojawią się one w polskim systemie prawnym po wdrożeniu przepisów unijnych – mówi Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.

Dostosowanie mObywatela do eIDS 2.0 wymaga pewnych zmian w jego działaniu. Obecnie nie ma możliwości dodania certyfikatu do podpisu kwalifikowanego w aplikacji. Dlatego prowadzone są prace, które mają umożliwić wprowadzenie tej funkcji. Podpis cyfrowy będzie miał taką samą moc prawną jak podpis odręczny.

Źródło: PAP, telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...