TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wielki wyciek w Microsoft

Microsoft zaliczył niebywałą wpadkę. Jego dane były dostępne publicznie. Niezabezpieczone serwery zawierały pliki, które pozwolą przestępcom przeprowadzić kolejne ataki.

TechCrunch podał wiadomość o wycieku Microsoftu. Wrażliwe dane firmy można było pobrać z internetu. Mógł to zrobić każdy, bo nie były one zabezpieczone żadnym hasłem. Taka sytuacja w środowisku chmurowym Microsoftu pojawiła się nie pierwszy raz.

Co wyciekło z chmury?

Dane Microsoftu znajdowały się w Azure Storage, czyli magazynie w chmurze należącym do firmy. Były niezabezpieczone, a zawierały:
– programy i skrypty,
– pliki konfiguracyjne,
– klucze i dane uwierzytelniające.

Te dane mogą posłużyć przestępcom do uzyskania nieuprawnionego dostępu do kolejnych urządzeń znajdujących się w wewnętrznej infrastrukturze Microsoftu.

Microsoft nie radzi sobie z problemami

Serwer, który umożliwiał pobranie danych, znalazło trzech analityków z SOCRadar. Chociaż zgłosili to Microsoftowi 6 lutego, to firma wyłączyła wadliwie działający serwer dopiero po miesiącu – 5 marca. Nie wiadomo ile osób w tym czasie miało dostęp do danych wrażliwych.

Nie jest to pierwszy wyciek Microsoftu. Siedem lat temu wyciekła część kodu źródłowego Windowsa 10. Pojawiały się również kradzieże maili, a dwa lata temu sami pracownicy Microsoftu przypadkowo podzielili się swoimi danymi logowania na GitHubie.

Jeśli tym razem z wycieku skorzystają przestępcy i użyją zdobytych danych do swoich działań, to może to oznaczać falę ataków na użytkowników Windowsa lub Azure.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...