TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Stawka podatkowa 12 proc., likwidacja ulgi dla klasy średniej i inne zmiany w PIT wchodzą już 1 lipca.

Od 1 lipca 2022 r. w życie wchodzą zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przede wszystkim zmienia się niższa stawka podatkowa z 17 na 12 proc. Ale to nie jedyna zmiana w PIT.

1 lipca jest dniem, od którego zmieniają się zasady rozliczania PIT.

Niższa stawka podatkowa będzie od teraz wynosiła 12 proc. (a nie 17 proc.). Od tego momentu osoby rozliczające się przy użyciu skali podatkowej z dochodami przekraczającymi 30 tys. zł będą płaciły 12 proc. podatku. 32 proc. zapłacą ci, których dochody przekroczą 120 tys. zł.

Ulgą dla księgowych jest zniknięcie 1 lipca konieczności podwójnego obliczania wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Nie trzeba będzie wyliczać tego zarówno dla obowiązujących przepisów, jak i dla tych sprzed 1 stycznia 2021 r., by zastosować korzystniejsze dla pracownika rozliczenie.

Obniżka niższej stawki PIT wiąże się z likwidacją tzw. ulgi dla klasy średniej.

1 lipca to także moment, od którego przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Ci na stawce liniowej pomniejszą dochód o zapłacone składki do kwoty 8,7 tys. zł rocznie. Ci z podatkiem zryczałtowanym będą mogli odliczyć od przychodu do 50 proc. zapłaconych składek. Wykorzystujący kartę podatkową odliczą 19 proc. zapłaconej składki.

Zmiana wprowadzona 1 lipca pozwala także przedsiębiorcom, którzy wybrali ryczałt lub stawkę liniową na początku roku, na zmianę metody opodatkowania.

Wraca także rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2022 r.

Źródło: ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...