TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Korekta Polskiego Ładu przyjęta przez sejm

Zmiany w Polskim Ładzie przegłosowane. Posłowie i posłanki uchwalili nowelizację ustawy o PIT. Spowoduje to obniżenie dolnej stawki PIT do 12 proc. Pozwoli też przedsiębiorcom odliczyć część składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Za zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zagłosowało 246 posłów, 40 było przeciw, a 170 wstrzymało się od głosu.

Oznacza to, ze nowelizacja została przegłosowana i stawka podatki PIT zostanie obniżona z 17 do 12 proc. Na tym samym poziomie zostanie kwota wolna od podatku – 30 tys. zł.

Zyskają też przedsiębiorcy, którzy będą mogli odliczyć części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Dotyczy to tych na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. W przypadku liniowców limitem jest pomniejszenie dochodu o 8,7 tys. zł. Ryczałtowcy mają limit na poziomie 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych. Dla tych na karcie jest to 19 proc.

To niejedyne zmiany w Polskim Ładzie, które przegłosowano w sejmie. Zlikwidowana zostaje ulga dla klasy średniej. Jeśli jednak dla osób rozliczających się z jej wykorzystaniem okaże się to bardziej opłacalne niż nowy mechanizm rozliczenia, otrzymają one zwrot między podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej.

Polski Ład – korekta

Nowe regulacje dotyczą też osób mających kilka źródeł dochody. W każdym miejscu będą mogły od 1 stycznia 2023 r. upoważnić płatników do zmniejszenia zaliczek PIT. Kwota pomniejszająca podatek będzie rozkładana proporcjonalnie.

Wraca rozliczenia samotnych rodziców z dziećmi. W ich wypadku kwota wolna od podatku będzie wynosiła 45 tys. zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością będzie to 60 tys. zł. Rozliczenie to ma zastąpić ulgę 1500 zł.

Teraz ustawa trafi do Senatu.
W życie ma wejść  1 lipca 2022 r.

Źródło: PAP, gazetaprawna.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...