Polski Ład do poprawki

Polski Ład
Polski Ład

Kolejne zmiany w Polskim Ładzie pojawią się po konsultacjach społecznych. M.in. przedsiębiorcy będą mogli zmienić formą opodatkowania w trakcie roku podatkowego, zmieni się formularz PIT-2  oraz rozliczanie pracujących seniorów.

Zakończenie konsultacji społecznych zmian w Polskim Ładzie podsumowywał na konferencji prasowej sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń. Podczas ich trwania mali przedsiębiorcy wnosili o umożliwienie im zmiany w opodatkowaniu w trakcie roku. Pierwotnie musieli podjąć decyzję do 20 lutego, jednak później zmieniły się zasady Polskiego Ładu. Dlatego uznali, ze sprawiedliwie będzie, jeśli oni też będą mogli dostosowywać swoje decyzje do zmieniających się przepisów.

— Wprowadzamy możliwość wyboru skali. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 r. To przepis epizodyczny, tylko dla tego roku — wyjaśnił Soboń.

Czas do 30 kwietnia będzie terminem rozliczenia się przedsiębiorców z fiskusem oraz terminem na ponowny wybór sposobu opodatkowania w ramach rozliczenia rocznego.

— Przedsiębiorcy chcący przejść z ryczałtu na skalę od 1 lipca, będą mogli zgłosić taki zamiar do 22 sierpnia i prowadzić księgi pół roku w taki sposób, w jaki wybrali na początku roku; drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o zmianę — powiedział wiceminister finansów.

Nowe regulacje mają uzupełniać reformę styczniową i dostosowywać ją do realnych potrzeb.

— Mamy po zmianach bardziej przewidywalny, stabilny i progresywny system podatkowy niż w 2021 r. Wszyscy, którzy zarabiają do 18 tys. zł, są mniej obciążeni podatkowo niż w 2021 r., a ci, którzy zarabiają więcej, nieco bardziej. Najsłabiej sytuowani zyskują najwięcej — przekonywał Artur Soboń.

Zmiany proponowane są także w formularzu PIT-2.

— W PIT-2 będzie cały katalog kwestii, które będzie można zaznaczyć, wybrać i one będą obowiązywały przy naszym rozliczeniu podatkowym – zapowiedział Soboń.

Teraz projekty zmian trafią do dalszych prac.

— Przed nami uzgodnienia międzyresortowe. Zależy nam, by w ostatnim terminie kwietnia rozpocząć prace parlamentarne. Projekt może jeszcze ulegać korektom. Łącznie ponad 40 mld zł mniej zapłacą Polacy w podatkach — zaznaczył Piotr Muller.

Wszyscy czekają na zakończenie zmian w Polskim Ładzie i jego ostateczny kształt. Najbardziej oczekują tego księgowi i księgowe, którzy na razie muszą zmagać się z ciągłymi zmianami i niejasnościami.

Źródło: businessinsider.com.pl