TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Skype, Teams i WhatsApp na liście aplikacji zakazanych w Rosji

Na mocy ustawy wprowadzono w Rosji zakaz korzystania z zagranicznych komunikatorów przez podmioty państwowe. Agencja rządowe nie będą mogły korzystać z komunikatorów Skype czy Teams, a także z  WhatsAppa czy Telegrama.

W Rosji z dniem 1 marca 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy o informacji, technologii informacyjnej i ochronie informacji. Zgodnie z nimi podmioty państwowe nie mogą używać zagranicznych komunikatorów lub aplikacji o podobnych funkcjach.

Na liście znalazły się aplikacje takie jak:
– Skype for Business,
– WhatsApp,
– Microsoft Teams,
– Snapchat,
– Telegram,
-Discord i inne.

Rosyjska Federalna Służba ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informacyjnych i Komunikacji Masowej- Roskomnadzor wydała w tej sprawie specjalne ostrzeżenie skierowane do „rosyjskich organizacji korzystających z usług zagranicznych”. Rosyjski regulator na liście oprogramowania zakazanego nie umieścił Zooma i Signala.

Zakaz ma najprawdopodobniej zapobiegać wyciekowi informacji poza granicę kraju poprzez korzystanie ze wspomnianych aplikacji. Tak Rosja próbuje kontrolować swoją sieć. Dotyczy to przede wszystkim  sektora państwowego, który może być źródłem informacji dla zagranicznych służb.

Z drugiej strony podobne działania dotyczą TikToka po stronie Stanów Zjednoczonych czy Unii Europejskiej. Amerykański Senat oraz Komisja Europejska wprowadziły zakaz korzystania z chińskiej aplikacji przez swoich pracowników.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze