TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

PIT uproszczony, opóźniony, zawieszony. Co dalej?

Na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej pojawiła się informacja, iż podjęto decyzję o udostępnieniu prostszego narzędzia pozwalającego na wykonanie obowiązku wynikającego z art. 29 ust.2a ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Bezpośrednią przyczyną zmiany mają być postulaty zgłoszone przez izby gospodarcze podczas spotkania w dniu drugiego marca. Podniesiono na nim obawy związane z:

  1. niestabilnym działaniem systemu PIT,
  2. krótkim okresem na realizację obowiązku sprawozdawczości,
  3. brakiem posiadania danych w wymaganych formatach przez PT.

Największe obawy operatorów związane były z karami, które mogło nałożyć na nich UKE.

Teraz ogłoszono, że po otrzymaniu sprawozdania i analizie przekazanych danych, w przypadku pomyłek UKE zwróci się do danego PT o weryfikację i ewentualną poprawę przekazanych danych zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami.

Jednocześnie informujemy, iż trwają prace serwisowe nad obecnym systemem, które pozwolą uwzględnić postulaty rynku – czytamy w opublikowanym komunikacie. – Powyższe pozwoli na udostępnienie dla PT drugiej metody technicznej realizacji obowiązku sprawozdawczości. O ponownym uruchomieniu Systemu UKE poinformuje w najbliższym czasie.

Według doniesień prasowych ma także zostać przedłużony termin wypełnienia obowiązku raportowego, a odpowiednie przepisy są już procedowane w parlamencie.

Opóźnienie może się już tylko zwiększyć

Nowy uproszczony PIT miał pojawić się szóstego marca. Z tego terminu UKE jednak także nie zdołało się wywiązać. Obecnie na stronie głównej Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji widnieje informacja o przerwie technicznej oraz zapowiedź, że kolejny komunikat w sprawie zostanie wydany 9 marca o godzinie 15.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...