Senat zakazuje TikToka

58
tiktok

Obawy przed tym, że TikTok służy Chinom jako narzędzie szpiegowskie nie pozostają bez reakcji. Amerykański senat zabronił pracownikom federalnym korzystać z tej aplikacji Przegłosowano w tym celu specjalne prawo.

Obawy dotyczące tego, że TikTok mógłby być wykorzystany przez Pekin do szpiegowania obywateli Ameryki, doprowadziły o decyzji senatu o zakazie korzystania z tego programu przez pracowników federalnych. Decyzja została podjęta po tym, gdy Północna Dakota oraz Iowa dołączyły do stanów, w których istnieje zakaz używania aplikacji na państwowych urządzeniach. Wynikał on także z obawy przed wyciekiem danych do chińskiego rządu. W sumie zakaz pojawił się w 12 stanach.

–  TikTok jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i nie ma dla niego miejsca na urządzeniach rządowych – powiedział senator Josh Hawley , inicjator ustawy.

Wcześniej zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach rządowych wydały różne agencje federalne chociażby Departamenty Obrony, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Stanu. O obawach dotyczących TikToka mówił również dyrektor FBI – Chris Wray.

W takim wypadku projekt przedstawiony przez republikańskiego senator Marco Rubio dotyczący całkowitego zakazu korzystania z tej aplikacji w całych Stanach Zjednoczonych był kolejnym etapem podejmowanych w tym kierunku działań.

TikTok broni się przed zarzutami oraz stara się odeprzeć presję, jaka na niego została wywarta. Chce spotkać się z decydentami w celu omówienia praktyk firmy.

Źródło: PAP, businessinsider.com