Rosjanie próbując omijać blokady, wykorzystując VPN

196
VPN

Roskomnadzor blokuje Rosjanom dostęp do zachodnich mediów. Niektórzy obywatele starają się obejść blokadę, wykorzystując różne VPN-y.

Rozkomnadzor rosyjski państwowy urząd ds. kontroli mediów i internetu zablokował dla obywateli Rosji odbiór BBC, Głosu Ameryki (VOA), Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, Deutsche Welle i innych mediów. Sugerował, że rozpowszechniają one fałszywe informacje. Podobny powód podany został przy decyzji o zablokowaniu Facebooka.

Już wcześniej wyłączono radio Echo Moskwy i internetową telewizję Dożd za informowanie o śmierci ukraińskich cywilów i pokazywanie prawdy o inwazji Rosji na ten kraj.

Te działania odcinają coraz bardziej Rosjan od informacji ze świata i od innego przekazu na temat sytuacji w Ukrainie niż ten płynący z Kremla.

Jednak AppFigures informuje, że próbują oni obejść blokady. W ostatnim czasie najczęściej pobierają aplikacje VPN, które pozwalają na ukrycie internetowej aktywności i odblokowanie blokowanych lokalnie treści. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie liczba pobrań tych aplikacji wzrosła o ponad 1200 proc. Wcześniej było to około 10 tys. pobrań dziennie. 1 marca 2022 r. było to już ponad pół miliona.

Pobierane aplikacje to VPN Proxy Master, VPN super unlimited proxy, 1.1.1.1 czy VPN Master Secure (VPN Beaver).

Źródło: dobreporgramy.pl