TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rok w ISPortal

Mijający rok pełen był zaskakujących wydarzeń. W ramach podsumowania przyjrzeliśmy się raz jeszcze tekstom najbardziej interesującym dla naszych Czytelników.

W styczniu wyobraźnię nas wszystkich rozpaliło metawersum. Technologia mająca na celu zapewnienie ludziom miejsca do rozmów, korzystania z wirtualnej rozrywki, prowadzenia spotkań czy konferencji. Alternatywna rzeczywistość i przestrzeń do prowadzenia drugiego, cyfrowego życia. Nie spodziewaliśmy się jeszcze, że pod okiem Marka Zuckerberga pomysł ten pójdzie tak źle.

Na początku roku razem z UKE przypominaliśmy też o obowiązkach sprawozdawczych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Pisaliśmy również o tym, że w rankingu największych węzłów wymiany ruchu na świecie, prowadzonym przez Hurricane Electric, EPIX Katowice awansował i znalazł się na bardzo wysokiej, piątej pozycji. Wysoko na liście był (i pozostaje) także EPIX Warszawa.

W lutym najwięcej wyświetleń miał tekst dotyczący nowelizacji przepisów dotyczących umów na okres próbny. Nie bez echa pozostał też atak Rosji na Ukrainę i związany z nią wzrost liczby cyberataków oraz wprowadzenie w Polsce stopnia alarmowego CHARLIE–CRP. Pisaliśmy wówczas o działaniach, które ISP mogą podjąć by lepiej chronić swoją sieć.

W marcu na pierwszy plan także wybijały się tematy związane z wojną w Ukrainie. Członkowie fundacji RIPE bardzo poważnie rozważali wówczas całkowite odcięcie Rosji od Internetu. Rozwiązanie to zależało od decyzji kilkunastu osób. Internetowa bomba nie została jednak ostatecznie odpalona.

Odpalony w Polsce został za to Starlink i to z prędkością pobierania danych osiągająca 130 Mb/s (prawie 50 większą niż przy internecie szerokopasmowym).

W kwietniu kwestią najbardziej interesującą operatorów były wezwania Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do przekazania informacji odnoszących się do posiadanej przez nich infrastruktury telekomunikacyjnej. Budziły one szereg wątpliwości związanych ze sposobem przekazania danych, były też trudności we wprowadzaniu danych do formularza. Zainterweniowały organizacje branżowe.

Najwięcej wyświetleń w maju miało zaś na ISPortalu rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu TeleOdpowiedzialny Roku, które nastąpiło podczas uroczystej gali na Lokalnym Zjeździe MiŚOT w Janowie Podlaskim. Z przyjemnością przypominamy, że TeleOdpowiedzianym Roku 2021 została mikołowska firma Miconet posługująca się marką handlową Multimetro. Duże zainteresowanie wzbudziło też otwarcie formalnej drogi do udostępnienia akcji MiŚOT SA. Warto tu także przypomnieć, że do końca roku trwało wyznaczanie przez uprawnione podmioty pełnomocników do przejęcia tych akcji.

Tematem lipca okazała się Wielka podróż Pikusia. Niepozorny balon wypełniony wodorem, lecąc przez 365 dni na wysokości 11,5 kilometra wykonał ponad 20 obiegów Ziemi i wciąż regularnie informował właściciela o tym gdzie się znajduje i dokąd zmierza.

W sierpniu opisaliśmy zaś gdzie trafiają klienci szukający mapy światłowodów w Polsce.

We wrześniu naszych Czytelników najbardziej zainteresowała zapowiedź i główne punkty agendy Lokalnego Zjazdu MiŚOT w Poznaniu. Nie było to zaskoczeniem, gdyż poprzednie teksty dotyczące zjazdów w Janowie Podlaskim i Kołobrzegu także cieszyły się dużą poczytnością.

Statystyki października pokazują jak zaskakująca była dla środowiska MiŚOT smutna informacja o tragicznej śmierci Pawła Barczyka z firmy Interkonekt z Wolbromia.

W listopadzie Rada Ministrów przyjęła projekt długo oczekiwanej ustawy prawo komunikacji elektronicznej. Ma ona zastąpić prawo telekomunikacyjne z 16 lipca 2004 r. Do tego tematu z pewnością jeszcze wrócimy.

Także grudzień pełen jest ciekawych tematów. Grupa MiŚOT przejmuje kontrolę nad spółką z obszaru cyberbezpieczeństwa, na zlecenie Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej powstał raport przygotowany przez itB Legal zatytułowany Opłaty za dostęp do pasa drogowego i podatek od nieruchomości, a konkurencja i rozwój rynku telekomunikacyjnego, duże emocje wzbudza także lex pilot. Wyszło też na jaw, że policjanci w Polsce (poza oficjalnymi procedurami) korzystali z aplikacji WhatsApp do przekazywania rozkazów. Potrzebna była oficjalna reakcja.

Zaglądając nieco w przyszłość i uchylając rąbka tajemnicy możemy zapowiedzieć, że 2023 rok już teraz wydaje się nam bardzo ciekawy. Dużo uwagi w najbliższych miesiącach planujemy poświęcić zagadnieniom prawnym, technologii IoT, czekają nas też liczne wydarzenia dedykowane małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym.

Redakcja ISPortal. Od lewej: Michał Koch, Marek Nowak, Klaudia Wojciechowska

Przypominamy przy okazji, że najciekawsze informacje publikujemy także na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/ISPortalpl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...