Klienci małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych zwykle poszukują usługi dostępu do internetu za pomocą zapytań wpisywanych w najpopularniejszą wyszukiwarkę. Szukają internetu światłowodowego, a jeszcze częściej mobilnego.
Wyszukiwanie operatora internetu w konkretnej lokalizacji to już kolejny etap zawężania wyników. Ponieważ wyszukiwarki zdominowane są przez opłacone reklamy największych operatorów w pierwszej kolejności w wynikach będziemy widzieli nazwy popularnych na rynku polskim operatorów internetu światłowodowego czy mobilnego.
Mapa światłowodów – Polska
Po zignorowaniu płatnej promocji na kolejnych stronach możemy znaleźć wyniki i linki do operatorów, którzy znaleźli się w wynikach bez płatnej promocji. Nawet jeżeli operator znajduje się w wynikach wysoko, nie mamy pewności, czy świadczy dobrze usługi.
Pomagają nam w tym wizytówki, które każdy dbający o swój wizerunek w mediach cyfrowych operator powinien mieć uzupełnione. Obok wyniku pojawi się wtedy informacja o adresie, stronie internetowej i opiniach na temat świadczonych usług w zależności od wyszukiwarki w różnej skali punktacji. Warto ją sprawdzić. Zwykle im wyższa ocena, tym lepiej. Niska ocena nie zawsze świadczy przy tym o złej reputacji operatora. Złe opinie dość często są zaś wynikiem działania nieuczciwej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.
Gdzie jest światłowód?
Można zapytać znajomych i wykorzystać potencjał mediów społecznościowych. Kto w okolicy ma najlepszy internet? Znajomi nas przecież nie oszukają i nie są opłacani przez operatorów. Tak zwykle być powinno, duzi gracze jednak znają rynek opinii i wykorzystując narzędzia do wyszukiwania takich zapytań na grupach, forach, publicznych profilach szybko zareagują odpisując zgodnie z opłaconym celem. Odsiewanie takich opinii jest trudniejsze, trzeba sprawdzić każde konto osób, które nie są naszymi znajomymi i zweryfikować wiarygodność, co też obecnie jest coraz trudniejsze.
Czy w mojej okolicy jest światłowód?
Kolejnym narzędziem są porównywarki, które wyrastają jak grzyby po deszczu.
Pomagają zestawić operatorów, parametry łącza i ofertę na danym terenie. Niestety w ich bazach nie zawsze znajdują się lokalni operatorzy, a w pierwszej kolejności wyskakują operatorzy ogólnopolscy z ofertą mobilną, a my szukamy najlepszego lokalnego operatora światłowodowego i wyskakujące wyniki z hasłami typu domowy internet mogą być dla nas mylące bo w ostateczności to oferta na ograniczony limitami internet LTE rzadko kiedy 5G.
W porównywarkach wyniki pojawiają się podobnie jak w wyszukiwarkach. Na początku trzeba odsiać płatną promocję, a później też nie jest wcale łatwiej.
Jak sprawdzić czy jest światłowód?
Można o to zapytać operatora wprost, kierując zapytanie o internet światłowodowych za pomocą czatu czy dzwoniąc pod numer podany w wyniku wyszukiwania. Wiąże się to jednak z szeregiem pytań dotyczących naszej lokalizacji, warunków technicznych, dodatkowych usług.
Operatorzy mając nas na linii spróbują sprzedać swoją pełną ofertę, często nie wsłuchując się w potrzeby klienta i nie ułatwiając wyboru. Na maila otrzymujemy ofertę, która też może być dla nas niezrozumiała, a termin realizacji może być dodatkowo zniechęcający.
Także dodatkowe opłaty, które trzeba ponieść mogą nas wystraszyć, tak samo jak kilkunastostronicowa umowa, którą od operatorów mobilnych dostajemy przy odbiorze sprzętu od kuriera. Nie ma czasu tego analizować, wczytywać się w warunki promocji, klamka zapadła. W trakcie trwania umowy dowiadujemy się o tym, że abonament promocyjny skończył się, umowa została przedłużona automatycznie na gorszych dla nas warunkach, a wypowiedzenie przed terminem wiążę się szeregiem licznych opłat.
Usługi i sieć światłowodowa w Polsce
Ostra konkurencja na rynku, a także mnogość technologii i usług świadczonych za pomocą internetu światłowodowego mogą spowodować, że dokonamy złych wyborów.
Jak się przed tym uchronić? Odpowiedzmy sobie najpierw na kilka pytań:
- Do czego potrzebuję internetu:
- do gier online?
- do opłacania rachunków?
- do przeglądania mediów społecznościowych?
- do pracy – spotkań online i telekonferencji?
- do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości?
- do grania na giełdzie?
Odpowiedzi na powyższe pytania dają operatorowi informację o przepustowości i jakości internetu, jakiego potrzebujemy. Internet dostarczany do naszych domów, czy mieszkań za pomocą światłowodu spełnia większość tych kryteriów – jeżeli potrzebuje specjalistycznych usług – warto przed zawarcie umowy zapytać operatora, czy świadczona usługa spełnia kryteria niskich opóźnień i gwarantowanej przepustowości. Część osób ufa testom prędkości internetu wykonywanych przez kilku graczy na rynku, warto sprawdzić wyniki naszego potencjalnego operatora, warto też zejść na poziom lokalny, żeby zobaczyć najlepszych graczy w okolicy, o czym pisaliśmy w artykule https://isportal.pl/najszybsi-w-polsce-choc-tylko-punktowo
Najszybszy internet światłowodowy
Dowiadujemy się z zestawień i rankingów, że najszybszy internet jest od lokalnych operatorów światłowodowych, pytanie, czy też najlepszy.
Można wymienić kilka przemawiających za tym argumentów:
- większość lokalnych operatorów korzysta z punktów wymiany ruchu internetowego EPIX, a jest to jeden z największych punktów wymiany na świecie. https://isportal.pl/epix-wsrod-najwiekszych, co pozwala dostarczać szybciej i z mniejszymi opóźnieniami treści z międzynarodowych serwisów informacyjnych, streamingowych i światowych mediów społecznościowych;
- w ofercie lokalnego operatora światłowodowego wraz z internetem dostaniemy też bogatą ofertę kanałów telewizyjnych i opcji ich nagrywania;
- kolejnym argumentem za wybraniem internetu światłowodowego od lokalnego dostawcy to czas naprawy awarii, te zdarzają się coraz rzadziej ale anomalie pogodowe, które nawiedzają Polskę od czasu do czasu, potrafią sporo w łączności namieszać. Lokalny operator szybciej zareaguje na zerwany kabel czy pomoże w wymianie spalonego przez burzę sprzętu;
- lokalny operator dba o swoją reputację na terenie, zwykle zatrudniając pracowników z danej miejscowości, wspierając lokalne imprezy integrujące, dostarczając internet dla szkół i innych instytucji użyteczności publicznej;
- ostatnie na liście ale równie ważne: lokalny operator płaci podatki w twojej gminie i płacony w abonamencie podatek wraca do ciebie w postaci usługi publicznych świadczonych na terenie twojej gminy czy powiatu, a nie jest transferowany za granicę za pomocą rajów podatkowych.
W ramach inicjatyw i projektów Grupy MiŚOT tworzona jest mapa lokalnych operatorów. Nie byle jaka mapa, bo mapa dobra, gdzie oprócz usługi lokalnego operatora znajdą się też opisy inicjatyw społecznych i zostawionego w lokalnej społeczności serca.