TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

WhatsApp nie dla policji

Policjanci w całej Polsce otrzymali informacje dotyczącą korzystania z aplikacji WhatsApp. Robienie tego w celach służbowych jest niebezpieczne i może prowadzić do utraty danych. Tym bardziej nie powinni wykorzystywać tego narzędzia do przekazywania rozkazów.

W Onecie pojawił się artykuł o wykorzystywaniu przez policjantów warszawskiej prewencji komunikatora WhatsApp. W ten sposób przekazywali informacje na temat sprzętu, czynności służbowych czy rozkazów. Do aplikacji trafiły ich dane czy numery telefonów.  

– To niedopuszczalne. Wydawanie rozkazów w ten sposób może być przekroczeniem uprawnień i narażeniem osób, które służą w policji na niebezpieczeństwo – skomentował sytuację Andrzej Mroczek, były policjant, zastępca dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

W reakcji do policjantów wysłano komunikat informujący o zagrożeniach związanych z korzystaniem z WhatsAppa.

Zespół Pol-Cert uprzejmie informuje, że używanie aplikacji WhatsApp do prowadzenia korespondencji służbowej jest niebezpieczne i może prowadzić do utraty danych służbowych. Zgodnie z polityką Bezpieczeństwa CSI przetwarzanie danych służbowych poza domeną Policji niedozwolone – napisano komunikacie .

Żeby niezależnie od jednostkowych decyzji poszczególnych policjantów chronić cyberbezpieczeństwo całej służby dodano: Zespół Pol-Cert zablokował dostęp do WhatsApp w sieci CWI oraz rekomenduje odinstalowanie aplikacji.

CWI jest siecią telekomunikacyjną, z której korzystają funkcjonariusze policji.

Ironiczne w tej sytuacji wydaje się to, że od 2018 roku Komenda Główna Policji  współpracuje z Państwowym Instytutem Badawczym NASK w celu zwalczania cyberprzestępczości. Wiadomo, że w walce o cyberbezpieczeństwo ważne jest przede wszystkim samodzielne dbanie o bezpieczeństwo i niepodejmowanie decyzji, które mogą narazić dane na wyciek.

Źródło: wiadomosci, onet.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze