Rosjanie zaangażowani w zhakowanie taksówek w USA

53
taxi, new york

Aresztowano dwóch Amerykanów za spiskowanie z Rosjanami w celu zhakowania systemu dyspozytora taksówek na lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku. Departament Sprawiedliwości USA wydał nawet w sprawie specjalny komunikat.

Dwaj aresztowani mężczyźni to Daniel Abayev i Peter Leyman. Obaj są obywatelami USA. Postawiono im zarzut spisku w celu włamania do systemów komputerowych. Mieli oni współpracować w trakcie tego procederu z obywatelami Rosji

Najpierw mężczyźni próbowali przekupić personel, by jakiś pracownik sam wpiął do urządzeń obsługujących systemu dyspozytora taksówek na lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku zainfekowany pendrive. Te działania nie  przyniosły oczekiwanych przez przestępców rezultatów.

Następnie chcieli wykraść sprzęt, który połączony był z               infrastrukturą IT dystrybutora. W końcu we współpracy z osobami trzecimi – Rosjanami mieszkającymi w USA – włamali się do systemu, by manipulować kolejką kierowców. Akt oskarżenia mówi o działaniach prowadzonych co najmniej od września 2019 r. do 2021 r.

Po zhakowaniu systemu mężczyźni oferowali możliwość przesunięcia kierowców na początek kolejki oczekiwania za opłatą w wysokości 10 dolarów. Departament Sprawiedliwości USA szacuje zakres działań na nawet tysiąc manipulacji dziennie.

Spowodowało to chaos całego systemu taksówkarskiego i straty dla kierowców. Niektórzy z nich wnosili opłaty w celu przesunięcia na liście oczekujących. Inni przez bardzo długi czas spadali na dalsze pozycje i w rezultacie nie mieli szansy na zdobycie kursów.

Daniel Abayev i Peter Leyman skarżeni są nie tylko za włamanie do systemu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Z uwagi na współpracę w tym procederze z Rosjanami będą odpowiadać za udział w spisku.

Źródło: cyberdefence24.pl