TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

5 lat aplikacji mObywatel

Polki i Polacy mogą korzystać z aplikacji mObywatel już od 5 lat. Zrobiło to już dziewięć milionów z nich. Z każdym rokiem ta liczba rośnie.

–  Liczba osób, które używają mObywatela sukcesywnie rośnie – aplikację pobrano już ponad 9 milionów razy. Dzięki niej obywatele mają w smartfonie dostęp do dokumentów takich jak prawo jazdy, czy mLegitymacja ucznia i studenta – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM Cyfryzacja.

Od chwili wprowadzenia aplikacji mObywatel wciąż rośnie liczba osób, które z niej korzystają. 1 stycznia 2020 roku było to 776 600 zainstalowanych aplikacji. 30 listopada 2022 roku już 9 002 126 osób miało zainstalowaną aplikację.

W ostatnim półroczu najczęściej korzystano z  takich funkcji mObywatela jak:
– mPojazd  czyli dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu,
– mPrawo Jazdy  czy cyfrowy dokument, który odwzorowuje uprawnienia do prowadzenia pojazdu,
– eRecepta, która zintegrowana jest z Internetowym Kontem Pacjenta,
– Karta Dużej Rodziny (KDR) będąca systemem zniżek i uprawnień dla rodzin „3+”.

Teraz trwają zaawansowane prace legislacyjne związane z mObywatelem. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Ma on zacząć obowiązywać  do połowy 2023 roku.

–  Po wprowadzeniu ustawy o aplikacji mObywatel, dokumenty w aplikacji będą zrównane z dokumentami tradycyjnymi, co jest przełomowym rozwiązaniem – zapewnia minister Andruszkiewicz.

Źródło: gov.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze