TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Porozumienie UKE w sprawie sieci prywatnych 5G

Urząd Komunikacji Elektronicznej podpisał porozumienie na rzecz edukacji jednostek samorządu terytorialnego (JST) w sprawie sieci prywatnych 5G. Wraz z Wrocławiem, Rzeszowem i Unią Metropolii Polskich będzie edukować samorządy w tym zakresie.

Zanim została podjęta przez UKE decyzja o przyznaniu pasma 3800-4200 MHz z przeznaczeniem na sieci prywatne 5G, odbyły się rozmowy z samorządowcami i i organizacjami zrzeszającymi JST. Pierwsze 100 MHz z przyznanego pasma przeznaczone jest do wyłącznego użytku przez JST na potrzebny własne.

– Wierzymy w cyfryzację samorządów i to, że dzięki temu podniesie się poziom życia lokalnych społeczności. Ta wiara skrystalizowała się wcześniej w postaci przyznania dedykowanego pasma dla jednostek samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na prywatne sieci 5G, a teraz w podpisaniu porozumienia, w ramach którego będziemy dzielić się praktyczną wiedzą z zakresu ich wykorzystania – mówi Jacek Oko, Prezes UKE.

Poziom zrozumienia tematu 5G w samorządach jest różny. Najlepsze porozumienie UKE osiągnął z Rzeszowem, Wrocławiem i Unią Metropolii Polskich. Miasta te mają duże doświadczenie w tym temacie, a 5G pozwoli im wykorzystywać technologie jeszcze lepiej. Dlatego teraz są partnerami w edukowaniu JST na temat 5G.

– Oprócz kwestii komunikacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych chciałbym, aby w średnim terminie efektem prac zespołu było stworzenie swoistego katalogu rozwiązań, w którym opisane byłyby sprawdzone wdrożenia wraz z uzyskanymi korzyściami, podmioty pomagające w jego realizacji, a także wskazane potencjalne źródła finansowania przedsięwzięć. Żebyśmy zidentyfikowali bariery i wspólnie pracowali nad ich eliminacją – dodaje Jacek Oko.

Porozumienie jest otwarte dla wszystkich JST. Również te mniejsze mogą skorzystać. Szczególnie, że najczęściej nie dysponują odpowiednimi zasobami kadrowymi i wiedzą merytoryczną. Dzięki edukacji w obszarze sieci prywatnych 5G przynajmniej ten drugi element ulegnie zmianie.

Źródło: UKE

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...