TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Tymczasowy czy stały? Co z masztem w Ostrowcu?

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymało wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na masztu. Konstrukcja już jako tymczasowa budziła sprzeciw mieszkańców ulicy Radwana. Czy teraz masz telekomunikacyjny stanie w tym miejscu na stałe?

Powstanie masztu telekomunikacyjnego – nawet tymczasowego – przy ulicy Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim nie podoba się mieszkańcom. Także też Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków jest przeciwny jego powstaniu.

– Inwestycja budowy masztu z perspektywy ochrony zabytków budzi wątpliwości lokalizacyjne z uwagi na jej sąsiedztwo tuż przy młynie motorowym, jak i w pobliżu zespołu browaru Saskich (ob. siedziby Browaru Kultury, w tym Miejskiego Centrum Kultury, Biura Wystaw Artystycznych, Miejskiej Biblioteki Publicznej) – podaje w stanowisku Joanna Mordas, Świętokrzyska Wojewódzka Konserwator Zabytków.

Natomiast odpowiedzialna za powstanie konstrukcji firma Cellnex Poland Sp. z o.o. na razie odpowiada jedynie za istniejący maszt tymczasowy i na jego temat się wypowiada.

– Na ten moment trwają prace dotyczące wyboru nowej, stałej lokalizacji. Gdy będzie ona znana, poinformujemy o tym. Tak jak informowaliśmy wcześniej, maszt o którym mowa, jest masztem mobilnym i funkcjonuje tymczasowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – mówi Katarzyna Cyrbus z Cellnex Poland Sp. z o.o.

Nie wiadomo zatem, czy maszt stały powstanie w miejscu obecnie zajmowanym przez maszt tymczasowy, czy zostanie jednak wybrana inna lokalizacja. Uchroniłoby to firmę przed protestami mieszkańców, którzy na obecną lokalizację się nie zgadzają.

Maszt koliduje z zabytkami

Z uwagi na miejsce powstania masztu w miejscu, w którym jego widok koliduje z zabytkową zabudową, jest to opiniowane i konsultowane przez konserwatorów zabytków. Świętokrzyska Wojewódzka Konserwator Zabytków wypowiedziała się na ten temat negatywnie i zaleciła wybranie innej lokalizacji dla konstrukcji.

Zastrzega ona jednak, że orzeka w sprawie ochrony konserwatorskiej. Jej ocena nie odnosi się do ogólnej możliwości powstania masztu oraz zgodności jego funkcji z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. W tej sprawie rozstrzyga organ administracji architektoniczno-budowlanej, czyli Starosta Ostrowiecki. Po wpłynięciu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę na masztu do Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, teraz to ten organ będzie musiał podjąć decyzję dotycząca przyszłości konstrukcji.

Źródło: ostropwiecka.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...