Pegasus na celowniku

155

Unia Europejska ma zintensyfikować działania mające na celu zapobieganie atakom hakerów na polityków, dziennikarzy i aktywistów przez zagraniczne oprogramowanie szpiegowskie po ujawnieniu nowych informacji dotyczących polityków, których celem jest kontrowersyjne oprogramowanie Pegasus.

Badanie przeprowadzone przez Citizen Lab, grupę badawczą z University of Toronto, ujawniło, że ponad 65 proniepodległościowych katalońskich polityków, dziennikarzy i aktywistów zostało zaatakowanych za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus w latach 2015-2020.

Izraelska firma technologiczna NSO Group, która wyprodukowała oprogramowanie szpiegujące Pegasus, zawsze broniła jego używania, twierdząc, że jest ono sprzedawane tylko wybranym rządom w uzasadnionych celach policyjnych i wywiadowczych.

Działanie rozpoczęła specjalna komisja śledcza Parlamentu Europejskiego, powołana w celu zbadania wykorzystania Pegasusa i podobnych programów szpiegujących.

Komisja, wzorowana na komisji śledczej powołanej w 2006 roku w celu zbadania rzekomego wydawania i przetrzymywania więźniów w krajach europejskich przez CIA, będzie poszukiwać zeznań od służb wywiadowczych państw członkowskich, wybranych polityków i wyższych urzędników.

– Wykorzystywanie oprogramowania szpiegującego przez władze państw członkowskich musi zostać wyjaśnione – powiedziała eurodeputowana Saskia Bricmont, natomiast badacz Amnesty International ds. technologii i praw człowieka, Likhita Banerji, powiedział w oświadczeniu, że „hiszpański rząd musi wyjaśnić, czy jest klientem NSO Group”.

W zeszłym roku administracja USA umieściła NSO na amerykańskiej czarnej liście argumentując, że sprzedawała oprogramowanie szpiegowskie do nadzoru zagranicznym rządom, które wykorzystywały je do generowania „ponadnarodowych represji”.

Źródło: euractiv.com