TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Co to jest triada CIA i dlaczego jest ważna dla cyberbezpieczeństwa?

Triada CIA to pojęcie znane zarówno w świecie cyberbezpieczeństwa, jak i biznesu. Nic w tym dziwnego – dziś oba te światy mocno się przenikają. Dowiedz się, co oznacza ten enigmatyczny skrót oraz dlaczego zasady triady CIA powinny być znane nie tylko przez każdego specjalistę cyberbezpieczeństwa, ale i przedsiębiorcę oraz pracownika.

Czym jest triada CIA?

Choć fraza „triada CIA” u laika może wzbudzić skojarzenie z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą, tak naprawdę nie ma z nią nic wspólnego. Słowo „CIA” w triadzie pochodzi od trzech wyrazów:

  • confidentiality (ang. poufność),
  • integrity (ang. integralność),
  • availability (ang. dostępność).

Triada CIA jest modelem postępowania w cyberbezpieczeństwie. Trzy wymienione wyżej filary określają zasady, jakimi należy kierować się podczas tworzenia i rozwijania systemów informatycznych oraz zwalczania ewentualnych zagrożeń i ich skutków.

Prawidłowo wdrożona triada CIA wzmacnia cyberbezpieczeństwo organizacji. Model ten pomaga skuteczniej odnosić się między innymi do takich zagrożeń, jak ataki DDoS, phishing, kradzież danych i wielu innych.

Choć triada sama w sobie nie jest zabezpieczeniem takim jak oprogramowanie czy sprzęt, to właśnie wokół niej kręci się cyberbezpieczeństwo. Można powiedzieć, że to szkielet albo fundament, na którym powinna spoczywać ochrona firmy.

Poufność

Poufność informacji jest kluczowa w każdym biznesie. Zasada poufności zakłada, że dane nie mogą być dostępne dla każdego i w każdym momencie. Organizacja ceniąca sobie bezpieczeństwo powinna więc w taki sposób dysponować informacjami, by mogły z nich korzystać tylko upoważnione do tego osoby.

Kierowanie się triadą CIA zakłada, że do zachowania bezpieczeństwa firmy konieczne jest zadbanie o odpowiednie kategoryzowanie i przechowywanie danych, a także autoryzowanie pracowników mających do nich dostęp. Z drugiej strony, by działanie firmy było możliwie efektywne – pracownicy korzystający z poufnych danych nie powinni być ograniczani tak bardzo, żeby miało to negatywny wpływ na ich produktywność.

Zasada poufności w triadzie CIA ogranicza nieco wpływ błędów ludzkich na bezpieczeństwo firmowych danych. Przyjmijmy na przykład, że pracownik pada ofiarą ataku phishingowego – zostaje przekonany do podania ważnych informacji osobie spoza firmy, która podszywa się pod jego kolegę z pracy. Jeśli pracownik ten ma dostęp tylko do części zasobów, straty zostaną ograniczone.

Dla prawidłowego działania zasady poufności potrzebne są szkolenia, limitowanie dostępu do danych, a także szyfrowanie informacji i silne metody uwierzytelniania pracowników.

Integralność

Dbanie o integralność danych oznacza stałe upewnianie się, że informacje są pełne i niezmodyfikowane. Integralność może zostać naruszona przypadkiem lub celowo. Złośliwy haker może na przykład zechcieć podmienić informacje znajdujące się na witrynie firmy tak, by zdyskredytować ją w oczach klientów i kontrahentów.

Innym przykładem naruszenia integralności jest zmodyfikowanie lub usunięcie poufnych danych w celu wywołania spadku produktywności i strat finansowych w firmie.

Ochrona integralności danych polega między innymi na ich szyfrowaniu i korzystaniu z certyfikatów wiarygodności.

Dostępność

Ostatni z filarów triady CIA dotyczy dostępności danych, czyli zasady mówiącej, że informacje oraz usługi świadczone przez firmę powinny być stale dostępne dla odpowiednich pracowników, klientów i kontrahentów.

Z perspektywy konsumenta może wydawać się, że utrzymanie dostępności jest czymś oczywistym, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Klient nie ma bowiem świadomości tego, jak wiele działań i procesów „za kulisami” odpowiada za stały dostęp do informacji i usług.

Ochrona dostępności oznacza zabezpieczenie organizacji na wypadek wszelkich zdarzeń, które mogą ograniczyć dostępność. Awarie sprzętu, przerwy w dostawie prądu, katastrofy naturalne, celowe ataki hakerskie (np. DDoS) – wszystko to wpływa negatywnie na dostępność.

To właśnie z uwagi na dostępność firmy korzystają z zapasowych serwerów i sieci oraz wykonują kopie zapasowe danych. Dzięki temu mogą prędko pozbierać się w razie nieprzewidzianego zdarzenia i zachować dostępność, a co za tym idzie – swoją reputację.

Dlaczego triada CIA jest tak ważna?

Trzymanie się zasad triady CIA jest jedną z metod na podejście do bezpieczeństwa struktur organizacji i zaadresowanie takich potencjalnych zagrożeń, jak ataki DDoS, ransomware, phishing i inne. Jest to model postępowania i swojego rodzaju lista kontrola kwestii, na które należy zwrócić uwagę, budując i rozwijając systemy informatyczne.

Triada CIA pomaga zebrać, uporządkować i wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia, ale nie tylko. Przydaje się także po starciu z zagrożeniem (np. atakiem hakerskim). Przejście przez wszystkie elementy zabezpieczeń systemu i ocenienie ich zgodności z triadą CIA to metoda na zdiagnozowanie problemu i znalezienie słabego ogniwa.

Warto pamiętać, że każdy filar triady jest równie ważny – nie można pominąć jednego i skupić się na pozostałych bez narażania bezpieczeństwa całej organizacji.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...