TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Walka w Rzepnicy o internet światłowodowy

Mieszkańcy podbytowskiej Rzepnicy walczą o podłączenie ich do internetu światłowodowego. Kontaktują się w tej sprawie z radnymi. Jedna z radnych – Teresa Pranczk wystąpiła w ich imieniu do władz gminy.

– Mieszkańcy Rzepnicy za moim pośrednictwem przekazali deklaracje firmie Orange o woli podłączenia się do sieci światłowodowej, jak tylko zostanie ona zbudowana. Szafkę rozdzielczą postawiono nieopodal ronda na ulicy Kazimierza Wielkiego, podczas budowy światłowodu na Jeziorkach i na tym się skończyło – informuje Teresa Pranczk.

I chociaż internet wydaje się być już w zasięgu ręki, to jednak firma Orange w ubiegłym roku poinformowała Urząd Miejski, że nie planuje sieci światłowodowej w Rzepnicy. Dlatego mieszkańcy sami ubiegają się o zmianę decyzji. Dzwonią do radnych i domagają się zajęcia ich sprawą.

Szczególnie w czasie pandemii i edukacji oraz pracy zdalnej brak internetu światłowodowego był dotkliwy. A wiadomo, że wiele osób nadal pracuje online.

– Nie da się tak pracować – komentuje radna Pranczk – Wzywani systematycznie do awarii operatorzy sieci, wszyscy zgodnie powtarzają, że kabel był już tyle razy przerywany i łączony, że nie ma możliwości, aby działało to prawidłowo. Natomiast stara sieć internetowa jest ogromnie przeciążona.

Dlatego randa Teresa Pranczk wystąpiła w imieniu mieszkańców do władz gminy Bytów. Ta zwróciła się do firmy Orange Polska w Warszawie z prośbą o przyłączanie odbiorców indywidualnych do sieci, a także o przedstawienie planów rozbudowy sieci w miejscowości Rzepnica.

– Mieszkańcy Rzepnicy notoryczne uskarżają się na złą jakość łącza internetowego, a pandemia pokazała jak bardzo jest to uciążliwe, kiedy za pomocą łączy internetowych prowadzona była praca zawodowa czy też nauka – wyjaśnia Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa.

Brak zainteresowania rozbudową sieci przez firmę Orange jest tym dziwniejszy, że to na jej prośbę przeprowadzono już w 2019 roku badanie ankietowe. Pokazało ono duże zainteresowanie podłączeniem światłowodu. Zebrano około 200 deklaracji.

Źródło: ibytow.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze