TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W rybnickim Kamieniu powstanie maszt telekomunikacyjny

Kamień, dzielnica Rybnika, miała problemy z zasięgiem komórek czy mobilnym łączeniem z internetem. Dlatego wielu mieszkańców czekała na moment, w którym stanie tam maszt telekomunikacyjny, by tę sytuację poprawić. W końcu się doczekali, bo w Kamieniu powstaje 60-metrowa konstrukcja.

Problemy z zasięgiem komórkowym i mobilnym internetem mieszkańcy Kamienia mieli od dawna.

–  Mieszkańcy od lat naciskali na radę, by podjąć działania. Jak dobrze pamiętam, boje toczą się od 2011 roku. Pięć lat temu firma telekomunikacyjna złożyła nawet dokumenty o pozwolenie na budowę. Okazało się, że byli spóźnieni o parę miesięcy. Zmieniły się przepisy dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego – mówiła w 2019 roku radna Małgorzata Piaskowy.

Rada Miasta w 2019 roku uchwaliła odpowiednie zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, dla części ulicy Hotelowej. Dzięki temu możliwe było stawianie tam obiektów do wysokości 60 metrów. To był pierwszy krok na drodze do postawienia masztu telekomunikacyjnego, ale na finał mieszkańcy musieli jeszcze poczekać.

W mediach społecznościowych Rady Dzielnicy Kamień informacja o pojawieniu się fundamentów stacji bazowej zamieszczono w lipcu 2023 r. Obecnie widoczna już jest konstrukcja, która na tych fundamentach staje.

Tak długi okres oczekiwania Leszek Stolarski, pełnomocnik T-Mobile z Przedsiębiorstwa Gawinex usprawiedliwia koniecznością uzyskiwania odpowiednich zezwoleń, a także procesem projektowania. Teraz na terenie paintballa za „Olimpią” maszt w końcu powstanie i ma nadawać jeszcze w tym roku. Wcześniej do konstrukcji trzeba będzie doprowadzić prąd i światłowód. Ale wykopy pod kable już są.

Wszystko zatem wskazuje na to, że mieszkańcy Kamienia jeszcze w tym roku będą korzystać z urządzeń mobilnych bez problemów.

Źródło: rybnik.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...