Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W rybnickim Kamieniu powstanie maszt telekomunikacyjny

Kamień, dzielnica Rybnika, miała problemy z zasięgiem komórek czy mobilnym łączeniem z internetem. Dlatego wielu mieszkańców czekała na moment, w którym stanie tam maszt telekomunikacyjny, by tę sytuację poprawić. W końcu się doczekali, bo w Kamieniu powstaje 60-metrowa konstrukcja.

Problemy z zasięgiem komórkowym i mobilnym internetem mieszkańcy Kamienia mieli od dawna.

–  Mieszkańcy od lat naciskali na radę, by podjąć działania. Jak dobrze pamiętam, boje toczą się od 2011 roku. Pięć lat temu firma telekomunikacyjna złożyła nawet dokumenty o pozwolenie na budowę. Okazało się, że byli spóźnieni o parę miesięcy. Zmieniły się przepisy dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego – mówiła w 2019 roku radna Małgorzata Piaskowy.

Rada Miasta w 2019 roku uchwaliła odpowiednie zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, dla części ulicy Hotelowej. Dzięki temu możliwe było stawianie tam obiektów do wysokości 60 metrów. To był pierwszy krok na drodze do postawienia masztu telekomunikacyjnego, ale na finał mieszkańcy musieli jeszcze poczekać.

W mediach społecznościowych Rady Dzielnicy Kamień informacja o pojawieniu się fundamentów stacji bazowej zamieszczono w lipcu 2023 r. Obecnie widoczna już jest konstrukcja, która na tych fundamentach staje.

Tak długi okres oczekiwania Leszek Stolarski, pełnomocnik T-Mobile z Przedsiębiorstwa Gawinex usprawiedliwia koniecznością uzyskiwania odpowiednich zezwoleń, a także procesem projektowania. Teraz na terenie paintballa za „Olimpią” maszt w końcu powstanie i ma nadawać jeszcze w tym roku. Wcześniej do konstrukcji trzeba będzie doprowadzić prąd i światłowód. Ale wykopy pod kable już są.

Wszystko zatem wskazuje na to, że mieszkańcy Kamienia jeszcze w tym roku będą korzystać z urządzeń mobilnych bez problemów.

Źródło: rybnik.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...