Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zwolnienia w Nokii przez 5G. Pracę straci nawet 14 tys. osób

Nokia mierzy się z problemami, które obniżają jej zyski. Głównym jest mniejszy popyt na sprzęt 5G nowej generacji, niż przez firmę zakładany. Żeby obniżyć koszty i przeczekać trudny czas planowane są zwolnienia. Mogą dotknąć nawet 14 tys. osób.

Obecnie w Nokii pracuje 88 tysięcy osób. Planowane jest ograniczenie zatrudnienia o co najmniej 10 proc., ale możliwe, że zwolnienia dotkną więcej ludzi. Jak podaje Reuters prace może stracić 9-14 tysięcy osób.

W ten sposób do 2026 r. Nokia ma zaoszczędzić od 800 mln do 1,2 mld euro. Cięcia są konieczne z uwagi na słabsze wyniki finansowe firmy. Wszystko przez mniejsze zainteresowanie sprzętem 5G nowej generacji, niż to było zakładane.

Słaby popyt na 5G powodem zwolnień

W III kwartale 2023 r. wzmogły się wyzwania makroekonomicznymi Nokii, co wpłynęło na całe jej działanie. Słabsze niż zakładane tempo wzrostu inwestycji w 5G było tego głównym powodem. Firma odczuła to szczególnie na dużych rynkach jak USA czy Indie.

– Sytuacja rynkowa jest naprawdę trudna, czego dowodem jest fakt, że na naszym najważniejszym rynku, czyli rynku północnoamerykańskim, nasza sprzedaż netto spadła w trzecim kwartale o 40 proc. – powiedział Pekka Lundmark, dyrektor generalny Nokii.

Chociaż sprzedaż sprzętów 5G spadła do poziomu, na którym Nokia musi mierzyć się z poważnymi problemami wymuszającymi zwolnienia, to nadal wierzy w ten obszar biznesowy.

– Nadal wierzymy w rynek średnio- i długoterminowy, ale nie będziemy siedzieć, czekać i modlić się, aby rynek w najbliższym czasie się ożywił. Po prostu nie wiemy, kiedy nastąpi poprawa sytuacji – stwierdził Lundmark.

Nie tylko Nokia zwalnia

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji o zwolnieniach Nokii, pojawiły się podobne doniesienia od jej konkurenta – Ericssona. Tam również zapowiedziano zwolnienia z uwagi na mniejsze inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną. W lutym 2023 r. Ericsson ogłosił zwolnienia, które mogą objąć osiem i pół tysiąca osób.

Źródło: businessinsider.com.pl, crn.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Wyciek danych z laboratorium ALAB może dotyczyć nie tylko jego klientów. Jak sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne?

Wyciek danych z laboratorium ALAB zatacza coraz szersze kręgi. Jak podaje NASK problem może...

ZUS chce mieć prawo kwestionowania wysokości podstawy wymiaru składek. Rzecznik MŚP interweniuje

Po raz kolejny ZUS postanowił przyznać sobie prawo do kwestionowania wysokości podstawy wymiaru składek...

Energia geotermalna Google’a

Google dzięki geotermalnej elektrowni dostarcza bezemisyjną energię elektryczną do sieci w Nevadzie. Firma jest...

KoalaTel gotowa do wdrożenia

KoalaTel to kolejny projekt Grupy MiŚOT mający podnosić konkurencyjność małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych....