USA uznają Kaspersky’ego za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

192
USA, flaga

Rosyjski koncern Kaspersky Lab trafił na listę dostawców sprzętu i usług komunikacyjnych uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. To decyzja Federalnej Komisji Łączności USA (FCC).

Po tej decyzji  Kaspersky –  producent oprogramowania antywirusowego uznawany jest za zagrażający bezpieczeństwu  w USA. Cytowany przez Reutersa komisarz FCC Brendan Carr stwierdził, że takie oznaczenie „pomoże zabezpieczyć sieci przed zagrożeniami ze strony chińskich i rosyjskich podmiotów wspieranych przez państwo, które chcą angażować się w szpiegostwo i w inny sposób szkodzić interesom Ameryki”.

Sama firma Kaspersky uznała decyzję za podjętą w sposób nieuzasadniony i podpartą klimatem geopolitycznym, a nie „oceną integralności produktów i usług firmy Kaspersky”.

Na listę wraz z Kasperskym trafiły China Telecom (Americas) Corp i China Mobile International USA. Wcześniej znalazły się na niej Huawei Technologies i ZTE Corp.

Ambasada Chin w Waszyngtonie jest zdania, że FCC „nadużyło władzy państwowej i ponownie złośliwie zaatakowało chińskich operatorów telekomunikacyjnych bez żadnych podstaw faktycznych.” Chiny mają podejmować środki chroniące ich prawa i interesy chińskich firm.

Problemy Kaspersky’ego nie ograniczają się do USA. W połowie marca niemiecka administracja państwowa ostrzegała przed firmą Kaspersky Lab jako źródłem informacji dla rosyjskich służb.

Źródło: wirtualnemedia.pl