TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Światłowód z POPC na terenie gminy Lubawa. Czy zagraża lokalnemu operatorowi?

Na terenie gminy Lubawa realizowana jest inwestycja w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Odpowiada za nią firma Nexera. Jednak powstanie sieci światłowodowej może być zagrożeniem dla funkcjonowania lokalnego operatora – ISP z Lubawy Aronet.

Urząd Gminy Lubawa poinformował o budowie na terenie gminy sieci światłowodowej o wysokiej przepustowości. Budowę realizuje firma Nexera, która jest jednym z największych uczestników POPC. Z sieci światłowodowej będą mogli korzystać mieszkańcy Mortęg, Złotowa, Omula, Zielkowa, Byszwałdu, Kazanic, Rożentala, Grabowa, Wałdyk, Targowiska Dolnego, Łążyna i Fijewa. W najbliższym czasie będą mogli dołączyć mieszkańcy Gutowa, Rumienicy, Tuszewa i Prątnicy.

Pozostałe miejscowości mają zostać uwzględnione w kolejnych etapach programów cyfrowych.

Na tym terenie działa obecnie lokalny ISP z Lubawy – fiorma Aronet. Realizowała ona projekty z 8.4 POIG. Dostarcza internet radiowy do okolicznych wsi, ale również zbudowała sieć światłowodową chociażby w Mortęgach. Chociaż prędkości oferowane przez firmę są niższe niż te, które ma zapewnić sieć światłowodowa z POPC (głównie do 100 Mb/s przy światłowodach, a w niektórych miejscach w sieci radiowej powyżej 100 Mb/s), to nie wiadomo, czy nowa inwestycja spowoduje odpływ klientów z Aronetu.

Źródło: facebook.com/UrzadGminyLubawa, aronet.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...