Światłowód z POPC na terenie gminy Lubawa. Czy zagraża lokalnemu operatorowi?

311

Na terenie gminy Lubawa realizowana jest inwestycja w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Odpowiada za nią firma Nexera. Jednak powstanie sieci światłowodowej może być zagrożeniem dla funkcjonowania lokalnego operatora – ISP z Lubawy Aronet.

Urząd Gminy Lubawa poinformował o budowie na terenie gminy sieci światłowodowej o wysokiej przepustowości. Budowę realizuje firma Nexera, która jest jednym z największych uczestników POPC. Z sieci światłowodowej będą mogli korzystać mieszkańcy Mortęg, Złotowa, Omula, Zielkowa, Byszwałdu, Kazanic, Rożentala, Grabowa, Wałdyk, Targowiska Dolnego, Łążyna i Fijewa. W najbliższym czasie będą mogli dołączyć mieszkańcy Gutowa, Rumienicy, Tuszewa i Prątnicy.

Pozostałe miejscowości mają zostać uwzględnione w kolejnych etapach programów cyfrowych.

Na tym terenie działa obecnie lokalny ISP z Lubawy – fiorma Aronet. Realizowała ona projekty z 8.4 POIG. Dostarcza internet radiowy do okolicznych wsi, ale również zbudowała sieć światłowodową chociażby w Mortęgach. Chociaż prędkości oferowane przez firmę są niższe niż te, które ma zapewnić sieć światłowodowa z POPC (głównie do 100 Mb/s przy światłowodach, a w niektórych miejscach w sieci radiowej powyżej 100 Mb/s), to nie wiadomo, czy nowa inwestycja spowoduje odpływ klientów z Aronetu.

Źródło: facebook.com/UrzadGminyLubawa, aronet.pl