TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polska podpisze umowę z Francją na satelity obserwacyjne

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej Polski poinformował, że istnieje jako kraj mamy plan zwiększenia zdolności rozpoznawczych z  orbity. Dlatego do końca czerwca zostanie podpisana umowa z Francją na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych. Wraz z nimi zakupiona zostanie stacja odbiorcza.

mariusz błaszczak twitter

Niestety niewiele więcej można wywnioskować z informacji przekazanych przez Mariusza Błaszczaka. Grafika autorstwa Airbus Defence and Space pojawiła się wraz ze wzmianką o „zwiększeniu zdolności rozpoznawczych Wojska Polskiego”. Wiadomo jedynie, że istnieją plany podpisania umowy z prtnerami z Francji na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych i stacji odbiorczej, która będzie znajdowała się na terenie Polski.

Szkoda, że rozwój naszej obserwacji z nieba nie wiąże się z inwestycjami w polski firmy. Mogłyby one być dostawcami równie dobrymi jak francuskie, a przy okazji byłoby to wspieranie rodzimej gospodarki. Polskie firmy są w stanie wynieść wcześniej zaprojektowane satelity na orbitę korzystając z oferty USA.

Satelity, które mają być zakupione w tym roku, nie są pierwszymi w naszym kraju.  24 czerwca 2021 roku zawarto nawet porozumienie w kwestii stworzenia konstelacji mikrosatelitów do realizacji misji obserwacji Ziemi na potrzeby sektora bezpieczeństwa i obronności. Co wiąże się z dalszym inwestowaniem. Plan Modernizacji Technicznej obejmuje lata 2021 -2035. A w jego ramach kupowane będą nie tylko satelity i mikrosatelity, ale również samoloty rozpoznawcze.

Już teraz posiadamy COSMO-SkyMed – systemem obserwacji włoskich satelitów radarowych pierwszej generacji. A w  2021 r. podpisaliśmy ze spółką Airbus Poland umowę na dostęp do satelitów optycznych Pleiades. Opiewała ona na 388 tysięcy złotych brutto. Została też podpisana umowa ze spółką Astri Polska na wykonanie do 38 kompletów usług optoelektronicznych satelitarnych danych obrazowych.

Źródło: chip.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...