Polska podpisze umowę z Francją na satelity obserwacyjne

satelity obserwacyjne

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej Polski poinformował, że istnieje jako kraj mamy plan zwiększenia zdolności rozpoznawczych z  orbity. Dlatego do końca czerwca zostanie podpisana umowa z Francją na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych. Wraz z nimi zakupiona zostanie stacja odbiorcza.

mariusz błaszczak twitter

Niestety niewiele więcej można wywnioskować z informacji przekazanych przez Mariusza Błaszczaka. Grafika autorstwa Airbus Defence and Space pojawiła się wraz ze wzmianką o „zwiększeniu zdolności rozpoznawczych Wojska Polskiego”. Wiadomo jedynie, że istnieją plany podpisania umowy z prtnerami z Francji na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych i stacji odbiorczej, która będzie znajdowała się na terenie Polski.

Szkoda, że rozwój naszej obserwacji z nieba nie wiąże się z inwestycjami w polski firmy. Mogłyby one być dostawcami równie dobrymi jak francuskie, a przy okazji byłoby to wspieranie rodzimej gospodarki. Polskie firmy są w stanie wynieść wcześniej zaprojektowane satelity na orbitę korzystając z oferty USA.

Satelity, które mają być zakupione w tym roku, nie są pierwszymi w naszym kraju.  24 czerwca 2021 roku zawarto nawet porozumienie w kwestii stworzenia konstelacji mikrosatelitów do realizacji misji obserwacji Ziemi na potrzeby sektora bezpieczeństwa i obronności. Co wiąże się z dalszym inwestowaniem. Plan Modernizacji Technicznej obejmuje lata 2021 -2035. A w jego ramach kupowane będą nie tylko satelity i mikrosatelity, ale również samoloty rozpoznawcze.

Już teraz posiadamy COSMO-SkyMed – systemem obserwacji włoskich satelitów radarowych pierwszej generacji. A w  2021 r. podpisaliśmy ze spółką Airbus Poland umowę na dostęp do satelitów optycznych Pleiades. Opiewała ona na 388 tysięcy złotych brutto. Została też podpisana umowa ze spółką Astri Polska na wykonanie do 38 kompletów usług optoelektronicznych satelitarnych danych obrazowych.

Źródło: chip.pl