TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Testy naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie 5G Broadcast

Odbywają się testy kanałów telewizyjnych radiowych w standardzie 5G Broadcast. Pozwala to na odbiór telewizji w wysokiej rozdzielczości także przy użyciu smartfonów i tabletów i to bez mobilnej transmisji danych. Z takiego rozwiązania można korzystać w podróży lub w miejscach, gdzie nie mamy ze sobą telewizora.

Firma České Radiokomunikace przeprowadziła w czeskiej Pradze emisje testowe już w kwietniu 2022 r. Obejmowały one wtedy kanały:
– ČT Sport HD w rozdzielczości 1920x1080p/50,
– ČT 24 HD w rozdzielczości 1280x720p/50,
– CNN Prima News HD  w rozdzielczości 1280×720/50,
–  rozgłośnię  ČRo Radiožurnál – 128 kbit AAC-LC. 

Obecnie wznowiono testy wykorzystując praskie nadajniki Žižkov i Strahov. Emisja odbywa się na częstotliwości 746 MHz (kanał 55) z polaryzacją pionową. Pierwszy nadajnik ma moc 32 kW. Jego moc jest taka sama jak tradycyjnego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, który nadaje w standardzie DVB-T2.. Drugi nadajnik ma zaledwie 2 kW.

– Jesteśmy liderem w testowaniu nowych technologii transmisji telewizyjnej i potwierdzamy to w przypadku technologii 5G Broadcast. Emisja w tym standardzie zapewnia widzom ich ulubione kanały na telefony komórkowe lub tablety bez konieczności korzystania z danych mobilnych. To tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie niż dotychczas wykorzystywane technologie – stwierdził Miloš Mastník, dyrektor generalny firmy České Radiokomunikace.

Dzięki nadawaniu 5G możliwy jest odbiór linearnych transmisji telewizyjnych przy użyciu smartfonów i tabletów bez ograniczania liczby jednocześnie oglądających użytkowników. Nie ma również utraty obrazu. Chociaż tradycyjnie oglądanie telewizji w streamingu może powodować  nadmierne obciążenie sieci, co skutkuje niższą jakością obrazu i dźwięku. Trzeba też mieć na uwadze limity danych. W przypadku technologii 5G Broadcast te problemy są eliminowane.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...