Testy naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie 5G Broadcast

Odbywają się testy kanałów telewizyjnych radiowych w standardzie 5G Broadcast. Pozwala to na odbiór telewizji w wysokiej rozdzielczości także przy użyciu smartfonów i tabletów i to bez mobilnej transmisji danych. Z takiego rozwiązania można korzystać w podróży lub w miejscach, gdzie nie mamy ze sobą telewizora.

Firma České Radiokomunikace przeprowadziła w czeskiej Pradze emisje testowe już w kwietniu 2022 r. Obejmowały one wtedy kanały:
– ČT Sport HD w rozdzielczości 1920x1080p/50,
– ČT 24 HD w rozdzielczości 1280x720p/50,
– CNN Prima News HD  w rozdzielczości 1280×720/50,
–  rozgłośnię  ČRo Radiožurnál – 128 kbit AAC-LC. 

Obecnie wznowiono testy wykorzystując praskie nadajniki Žižkov i Strahov. Emisja odbywa się na częstotliwości 746 MHz (kanał 55) z polaryzacją pionową. Pierwszy nadajnik ma moc 32 kW. Jego moc jest taka sama jak tradycyjnego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, który nadaje w standardzie DVB-T2.. Drugi nadajnik ma zaledwie 2 kW.

– Jesteśmy liderem w testowaniu nowych technologii transmisji telewizyjnej i potwierdzamy to w przypadku technologii 5G Broadcast. Emisja w tym standardzie zapewnia widzom ich ulubione kanały na telefony komórkowe lub tablety bez konieczności korzystania z danych mobilnych. To tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie niż dotychczas wykorzystywane technologie – stwierdził Miloš Mastník, dyrektor generalny firmy České Radiokomunikace.

Dzięki nadawaniu 5G możliwy jest odbiór linearnych transmisji telewizyjnych przy użyciu smartfonów i tabletów bez ograniczania liczby jednocześnie oglądających użytkowników. Nie ma również utraty obrazu. Chociaż tradycyjnie oglądanie telewizji w streamingu może powodować  nadmierne obciążenie sieci, co skutkuje niższą jakością obrazu i dźwięku. Trzeba też mieć na uwadze limity danych. W przypadku technologii 5G Broadcast te problemy są eliminowane.

Źródło: wirtualnemedia.pl