Kiedy tańszy roaming poza UE?

38 operatorów telekomunikacyjnych pochodzących Unii Europejskiej i Bałkanów Zachodnich  zawarło porozumienie w sprawie obniżki cen roamingu danych. Jednak pierwszych obniżek w związku z tym można będzie spodziewać się dopiero w październiku 2023 r.

Bałkany Zachodnie to określenie przyjęte w Unii Europejskiej, które oznacza sześć krajów Europy Południowo-Wschodniej. Objęte one są polityką rozszerzeniową UE, a należą do nich:
– Albania,
– Bośnia i Hercegowina,
– Czarnogóra,
– Kosowo,
– Macedonia Północna,
–  Serbia.

Chociaż ich przyjęcie do UE jest procedowane, to porozumienie w związku z obniżeniem cen roamingu danych zostało już zawarte. Proces negocjacyjny wpierała Rada Współpracy Regionalnej (RCC) i Komisja Europejska.

Umowa była konsekwencją deklaracji podpisanej na grudniowym szczycie UE – Bałkany Zachodnie w Tiranie.

Kiedy ceny zaczną spadać?

Maksymalne poziomy cen detalicznych będą obniżane stopniowo. Odbywać ma się to zgodnie z ustalonym harmonogramem:
– od 1 października 2023 r. maksymalne poziomy cen detalicznych będą wynosić 18 euro,
– od 2026 r. będą one wynosić 14 euro,
– od 2028 roku cena spaść ma do 9 euro.

Przewiduje się, że po wprowadzeniu pułapów cenowych – czyli maksymalnych poziomów cen detalicznych – spadek cen dla konsumentów podróżujących między UE a Bałkanami Zachodnimi wyniesie co najmniej 1/3.

Operatorzy, którzy podpisali porozumienie, zachęcają też innych operatorów telekomunikacyjnych z UE i Bałkanów Zachodnich, by przyłączyli się do tej inicjatywy.

Bezpłatny roaming w UE

W Unii Europejskiej obowiązuje zasada RLAH czyli Roam Like At Home. Pozwala na swobodę korzystania z posiadanego abonamentu bez dodatkowych opłat na terenie wszystkich państw należących do wspólnoty. Przepisy te w obecnym kształcę będą obowiązywać do 2032 r.

Źródło: gsmonline.pl