TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Deutsche Telekom z dobrym wynikiem za Q1 2023

Deutsche Telekom podniosło prognozę zysków na cały rok 2023 dzięki dobrym wynikom w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy sprzedaż wież telekomunikacyjnych w kraju obniżyła miliardy euro z długu.

Niemiecki operator opublikował wykaz wyników finansowych za pierwszy kwartał tego roku, w tym wzrost liczby klientów, wsparty wzrostem przychodów i zysków na rodzimym rynku.

Przychody były praktycznie stałe i wyniosły 27,8 mld EUR do końca marca, podczas gdy przychody z samych usług wzrosły o 3,5 proc. do 22,8 mld euro, a zysk operacyjny (ang. Earnings Before Interests, Taxes, Depreciation and Amortization; EBITDA) wzrósł o 0,9 proc. do 10 mld EUR. Wynik osiągnięty w Stanach Zjednoczonych jest powodem podwyższenia prognozy zysków na cały rok.

Deutsche Telekom oczekuje, że EBITDA w 2023 wyniesie około 40,9 mld EUR, podczas gdy wcześniej prognozowano 40,8 mld EUR.

W Niemczech wykazano silny wzrost liczby klientów zarówno w usługach stacjonarnych, jak i mobilnych. Wprowadzenie nowych planów mobilnych spowodowało dodanie 274 000 nowych klientów i wzrost przychodów z usług mobilnych o 1,7 proc. w Deutsche Telekom. Ogólnie rzecz biorąc, liczba klientów korzystających z usług mobilnych wzrosła o 1,8 mln do 56 mln.

Liczba połączeń szerokopasmowych wzrosła o 74 000 w ciągu trzech miesięcy do 14,8 mln, podczas gdy baza klientów korzystających z technologii światłowodowej (FTTH) wzrosła o 37 proc. rok do roku, osiągając 769 000.

Najważniejszym punktem w raporcie Deutsche Telekom za pierwszy kwartał jest ogromny, prawie czterokrotny wzrost zysku netto, który wyniósł 15,4 mld EUR. To wynik sprzedaży wież telekomunikacyjnych z zeszłego roku; sprzedano 51 proc. udziałów w GD Towers, które obejmują biznes wieżowy w Niemczech i Austrii, firmom DigitalBridge i Brookfield, w transakcji, która wyceniła aktywa na 17,5 mld EUR.

– Osiągnęliśmy kamień milowy w realizacji naszej strategii – powiedział Tim Höttges, dyrektor generalny Deutsche Telekom, w oświadczeniu towarzyszącym raportowi za pierwszy kwartał.

Wyniki Deutsche Telekom w pierwszym kwartale zarówno w Niemczech, jak i w Stanach Zjednoczonych, dają dokładny obraz sytuacji w firmie, która obecnie wygląda bardzo dobrze.

Źródło: telecoms.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...