TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Podsumowania działań Cyfryzacji KPRM w 2022 roku

Cyberbezpieczeństwo oraz rozwój kompetencji cyfrowych zostały uznane przez Cyfryzację KPRM za priorytety w 2022 r. Ale  miniony rok to również SIDUSIS, wsparcie dzieci na terenach byłych PGR-ów czy zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej.

W 2022 roku działaniaCyfryzacji KPRM w dużej mierze dotyczyły rozwoju aplikacji mObywatel. Przestaje ona być jedynie cyfrowym portfelem na dokumenty, a umożliwia użytkownikom załatwianie coraz większej liczby spraw bez wychodzenia z domu. Do aplikacji wprowadzono nowe funkcje z uwagi na wojnę w Ukrainie i pojawienie się w Polsce Ukrainek i Ukraińców uciekających przed działaniami wojennymi. Dzięki DIIA.pl – elektronicznemu dokumentowi wydawanemu osobom z Ukrainy łatwiej było im załatwiać wszelkie sprawy urzędowe.

Cyberbezpieczeństwo

Pierwszym z istotnych obszarów działań Cyfryzacji KPRM w 2022 r. było cyberbezpieczeństwo.

– Cyberzagrożenia to obecnie jeden z największych problemów społecznych. Na przestrzeni dekady na budowę infrastruktury cyber zamierzamy przeznaczyć 8-9 mld. Kolejny priorytet to rozwój kompetencji cyfrowych oraz wyrównywanie szans, dlatego w tym roku podjęliśmy szereg działań w tym obszarze, wspierając samorządy i przeznaczając znaczne kwoty nie tylko na sprzęt i oprogramowanie, ale też edukację – stwierdził Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

W minionym roku było to tym ważniejsze, że prowadzona w Ukrainie wojna jest jednocześnie wojną w cyberprzestrzeni. Polska jako najbliższa sąsiadka Ukrainy, ale też jako kraj oferujący uciekającym z Ukrainy największe wsparcie, stanęła na celowników ataków hakerskich i poziom cyberzagrożeń wzrósł tak bardzo, że ciągle ogłaszane są stopnie alarmowe obowiązujące w naszym kraju.

SIDUSIS

Kolejnym ze wspomnianych przez Cyfryzacje KPRM działań jest uruchomienia SIDUSIS. Baza zawiera informację o dostępności stacjonarnych usług szerokopasmowych w każdej polskiej gminie.

–  Nie było informacji o tym, jakiego rodzaju usługi są świadczone, jaka jest oferta dostępu do szybkiego internetu, ile to kosztuje oraz z kim należy się skontaktować w celu zawarcia umowy. Dzięki zmianom obywatele będą wiedzieć także kto realizuje inwestycję w ich okolicy i kiedy będą dostępne interesujące ich usługi – wyjaśnia potrzebę powstania SIDUSIS Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w KPRM.

Ten temat jest szczególnie bliski operatorom telekomunikacyjnym, bo to oni mieli i mają dostarczać informacji do bazy. Pojawiają się wątpliwości, kontrowersje jeśli idzie o całość przedsięwzięcia i na pewno o SIDUSIS nie raz jeszcze przyjdzie nam pisać i dyskutować.

Wsparcie rozwoju cyfrowego

Jednym z realizowanych w 2022 r. projektów było wsparcie rozwoju cyfrowego dzieci i wnuków byłych pracowników PGR.

–  Dzieci z ponad 1,6 tys. gmin, gdzie dziś mieszkają pracownicy byłych PGR-ów, dostały możliwości otrzymania na własność komputera, laptopa czy tableta z dostępem do internetu. Dziś, kilkadziesiąt lat po likwidacji PGRów , wiele obszarów na których funkcjonowały, wciąż rozwija się wolniej niż reszta kraju. To program, który ma wyrównywać szanse – zaznaczył minister Janusz Cieszyński.

Projekt miał za zadanie wyeliminowanie ograniczeń w dostępności cyfrowej dla uczniów ze wspomnianych terenów. Jak ważna jest to rzecz przekonała nas ostatecznie nauka online, które pojawiła się w okresie pandemii.

Ale nie tylko dzieci i ich kompetencje cyfrowe były wspierane w 2022 r. Dotyczyło to również grupy wiekowej 65+. Na wsparcie Cyfrowych Klubów Seniora przeznaczona 12 mln zł, co pozwoliło na zakup nowego sprzętu takiego jak laptopy i tablety około 600 podmiotom działającym na rzecz animacji i wsparcia osób starszych.

Odpowiednie wsparcie w zakresie rozwoju cyfrowego otrzymały również Koła Gospodyń Wiejskich.

–  Działalność Kół Gospodyń Wiejskich od lat cieszy się dużą popularnością. Organizacje te angażują lokalną społeczność w kultywowanie pamięci o miejscowych tradycjach i folklorze. Członkinie i członkowie Kół słyną także z wytwarzania rożnego rodzaju rękodzielnictwa nawiązującego do kultury ich regionu. Projekt ma zachęcić do zaprezentowania swoich wyrobów internetowym odbiorcom – zaznaczył Janusz Cieszyński.

W ramach projektu „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” zostały wyposażone w sprzęt komputerowy, ale pojawiły się także warsztaty i szkolenia z kompetencji cyfrowych ora cyberbezpieczeństwa.

DVB-T2 HEVC

W obszarze telewizji najważniejsze było przejście na system nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC. Nie było to działanie proste i nie obyło się bez komplikacji. Wciąż jeszcze wszystkie kwestie wokół tej zmiany nie są rozwiązane. Okazało się, że wiele osób nie posiada odpowiednich odbiorników telewizyjnych, by móc odbierać programy w nowym standardzie. Pojawił się zatem program rządowego dofinansowania do zakupu odpowiednich dekoderów lub telewizorów. Całkowity koszt tego programu to 87,5 mln zł i skorzystało z niego ponad pół miliona gospodarstw domowych. Jednak nie wiadomo ile jeszcze osób nie ma możliwości oglądać stacji nadawanych w technice DVB-T2 HEVC. Sytuacja jest tym dziwniejsza, że stacje nadawane przez TVP nie musiały tak jak pozostałe stosować się do harmonogramu przejścia na nowy system nadawania. Obecnie ci, którzy nie mają nowocześniejszego sprzętu, odbierają jedynie programy nadawane przez TVP.

Źródło: gov.pl


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze