80 milionów na komputery dla dzieci z obszarów po PGR-ach

Annie Spratt insplash

80 milionów złotych zostanie przeznaczonych na zakup komputerów dla dzieci z obszarów po PGR-ach. Zakup odbędzie się w ramach programu finansowanego z Funduszu Europejskich. Skorzysta z niego co najmniej 20 tysięcy dzieci.  

– Zdalna nauka na terenach popegeerowskich była dużym problemem. Wiele rodzin nie miało środków na to, aby móc zapewnić sprzęt komputerowy swoim dzieciom. Stąd rozwiązanie, które dziś proponujemy – powiedział minister Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W ramach programu będą kupowane komputery oraz dwuletni dostęp do internetu. To pierwsza inisjatywa w ramach finansowanego z Funduszy Europejskich programu wsparcia samorządów „Cyfrowa gmina”.

– Wsparcie dla rodzin, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na taki sprzęt jest niezwykle istotne. Dlatego z wielkim entuzjazmem podszedłem do pomysłu ministra Pawła Szefernakera, który zwrócił się do Kancelarii Premiera, aby – w ramach programu wsparcia samorządów – szczególną uwagę poświęcić gminom popegeerowskim i rodzinom pracowników PGR – powiedział minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nabór wniosków ruszy w październiku. Na zestaw komputer + internet przeznaczonych będzie do 3,5 tys. zł. Rodzina będzie musiała złożyć oświadczenie w szkole. Szkoły przekażą informacje samorządom.

– Chcemy, aby pieniądze dotarły do gmin najpóźniej do końca tego roku. Liczę na to, że uda się to wcześniej – w miesiąc, półtora od momentu złożenia wniosku. To priorytetowy projekt – powiedział minister Janusz Cieszyński.

Z tego wsparcia ma skorzystać ponad 800 gmin, w których kiedyś działały PGR-y.

Źródło: gov.pl