Pierwsze skojarzenie, które mamy po usłyszeniu hasła „rządowa aplikacja” to mObywatel. Wiele osób z niej korzysta, a rząd wciąż rozbudowują ją o nowe funkcje. Jednak teraz wchodzi kolejna aplikacja, którą tym razem przygotowuje Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Tym razem będzie to aplikacja o zabytkach.
Aplikacja mObywatel działa od kilku lat i udowadnia, że także rządowe działania w obszarze cyfryzacji mogą być sprawne i skuteczne. Z mObywatela można korzystać bezpłatniei ułatwia on dostęp do wielu dokumentów i spraw urzędowych. Rząd dba też o rozbudowywanie oferty zawartej w tej aplikacji i jeszcze w tym roku wraz z pojawieniem się mObywatela 2.0 znajdą się tam dodatkowe funkcje jak chociażby integracja z Kartą mieszkania, tymczasowe prawo jazdy czy moduł e-płatności.
Teraz pora na kolejne rozwiązanie czyli aplikację dotyczącą historii i zabytków, którą przygotowuje Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Ponad 80 proc. osób w Polsce uznaje ochronę zabytków za działanie istotne. Jednak chociaż zwiedzanie pozostałości po historycznych zabudowaniach jest jedną z najpopularniejszych aktywności związanych z kulturą, to doświadcza jej jedynie 20 proc. osób.
Żeby wspierać zainteresowanie zabytkami i wykorzystać potencjał, jaki ma w tym zakresie Polska, powstanie specjalna aplikacja o zabytkach. Wraz z nią pojawi się portal internetowy oraz kwartalnik, by jeszcze poszerzyć możliwość dostępu Polek i Polaków do wiedzy o tym co i gdzie najlepiej obejrzeć. Wakacje są dobrym momentem do zwiedzania, dlatego aplikacja zaczęła działać właśnie teraz.
Polska aplikacja o zabytkach
MonumentApp, bo taką nosi nazwę pierwsza polska aplikacja o zabytkach przygotowana przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, zawiera informacje na temat zabytków usytuowanych na terenie Polski. Będzie zawierała elementy interakcji, bo to użytkownicy będą mogli dodawać opisy i zdjęcia zabytków wzbogacając jej zawartość. Będą mogli dzielić się swoimi odkryciami i tworzy mapy przydatne przy planowaniu zwiedzania.
W aplikacji o zabytkach dostępne będą gotowe trasy wycieczek podzielone tematycznie. Znajdą tam coś dla siebie fani seriali czy postaci literackich. Pośród informacji znajdujących się w aplikacji będą też te dotyczące czasu w jakim można obejrzeć dany zabytek, ceny biletów czy inne atrakcje znajdujące się w okolicy.
Dostęp do zabytków zawsze i wszędzie
– Aplikacja, portal i kwartalnik będą wspólnie stanowić źródło inspiracji dla turystów i pasjonatów zabytków i historii, aby umożliwić im poznanie Polski w dostępny sposób. To funkcjonalne kompendium wiedzy podane w innowacyjny sposób. Każdy turysta łatwo znajdzie atrakcje turystyczne dotyczące zabytków i zaplanuje zwiedzanie. Ponad 80 proc. Polaków uważa, że zabytki są ważne i chce je lepiej poznać. Dostarczamy narzędzie, które to ułatwi – mówi Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz stanu w Ministerstwie sportu i turystyki oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki.
Dzięki połączeniu informacji dostarczanych odbiorcom przez aplikację o zabytkach z tymi w wersji drukowanej i cyfrowej w kolejnych elementach systemu promującego zabytki w Polsce, odbiorcy mają mieć łatwiejszy dostęp do wyboru zabytków do zwiedzania. Kompleksowe rozwiązanie pozwoli dotrzeć do wszystkich tych, którzy zajmują się turystyką hobbystycznie i tych, które jednorazowa chcą zobaczyć coś interesującego w trakcie wakacji.
Informacje dostępne zawsze i wszędzie w różnych źródłach umożliwi łatwiejsze planowanie zwiedzania jeszcze w domu na etapie ustalania aktywności wakacyjnych, ale też już w trakcie trwania urlopu, gdy nagle postanowimy zobaczyć coś więcej niż plażę czy jezioro.
Źródło: telepolis.pl