TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak założyć profil zaufany mObywatel?  – ISPortal.pl

Profil zaufany to możliwość skorzystania z e-urzędu bez wychodzenia z domu. Jego posiadania pozwala również w pełni korzystać ze wszystkich funkcji mObywatela. Ale czy istnieją inne sposoby na używanie mObywatela bez posiadania Profilu Zaufanego?

Z mObywatela można korzystać bezpłatnie. Jednak żeby to zrobić najlepiej posiadać Profil Zaufany. To klucz dostępu do różnego rodzaju cyfrowych usług online. Profil można założyć przez internet, wykorzystując do tego choćby bankowość elektroniczną. Ale to nie jedyny sposób, żeby korzystać z mObywatela.

Co jest potrzebne do założenia mObywatel?

Aplikację mObywatel pozwalającą na korzystanie z dostępnych w niej dokumentów i funkcji  dostępna jest w sklepach Google Play oraz App Store. Po ściągnięciu i zainstalowaniu należy zapoznać się z podstawowymi informacjami oraz regulaminem aplikacji. Wtedy można już dodawać dokumenty i korzystać z nich w telefonie bez konieczności posiadania papierowych (czy obecnie plastikowych) odpowiedników.

Aby aktywować dokumenty w mObywatelu – aplikacji mObywatel najlepiej skorzystać z Profilu Zaufanego. Można to zrobić poprzez użycie innego środka identyfikacji dostępnego w tzw. węźle krajowym.

Jak założyć profil zaufany mObywatel?

Jedną z metod korzystania z mObywatela jest zrobienie tego przez bankowość internetową. Posiadają konto internetowe w jednym z banków:
-PKO Bank,
-Inteligo,
-Santander,
-Bank Pekao,
-mBank,
-ING,
-Millennium Bank,
-Alior Bank,
-bank spółdzielczy (możesz sprawdzić, czy twój bank potwierdza PZ),
-BNP Paribas,
-BOŚ Bank,
-Bank Credit Agricole,
-Getin Bank
– konto zaufane Envelo
można zalogować się do mObywatela poprzez logowanie do tego konta bankowego.

Innym sposobem założenia konta w mObywatelu jest wykorzystanie w tym celu dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowodu) wraz z odpowiednim czytnikiem NFC. Do mObywatela można dostać się również posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny lub składając wniosek online. Wniosek taki można potwierdzić w punkcie potwierdzającym albo w rozmowie wideo z urzędnikiem.

Jak założyć mObywatel bez Profilu Zaufanego?

Do aplikacji mObywatel można zalogować się z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, ale także przez mojeID. Moje ID jest środkiem identyfikacji elektronicznej czyli jest to zestaw danych umożliwiających ustalenie tożsamości osoby fizycznej. Oznacza to, że gdy tzw. dostawca usług, który świadczy usługę na rzecz klienta i potrzebujący zweryfikować jego tożsamość, otrzymuje dane od tzw. dostawcy tożsamości. Takim dostawcą może być np. bank, w którym dana osoba ma konto, a przy jego zakładaniu przeszła proces weryfikacji tożsamości. Zestaw potrzebnych do identyfikacji danych to chociażby PESEL, imię i nazwisko.

MojeID pozwala w bezpieczny sposób potwierdzić tożsamość online zarówno w przypadku usług komercyjnych, jak i publicznych. Żeby to zrobić należy na stronie internetowej dostawcy usługi lub urzędu wybrać opcję logowania lub potwierdzania tożsamości z mojeID. Wtedy można wybierać dostawcę tożsamości z listy dostępnych opcji. Najczęściej są to banki. Po kliknięciu wybranego banku następuje przekierowanie na stronę banku i w ten sposób następuje logowanie do usług. Użytkownik każdorazowo proszony jest także o potwierdzenie zgody na przekazanie swoich danych danemu dostawcy usług.

Ważne, żeby korzystają z mojeID robić to przez połączenia internetowe zaufanych sieci i na bezpiecznych urządzeniach.

Jak założyć mObywatel bez banku?

Chociaż najwygodniejszym i najszybszym sposobem korzystania z mObywatela bez Profilu Zaufanego jest ten z wykorzystaniem weryfikacji poprzez bank, to jednak można to zrobić również w inny sposób. Takim sposobem jest posiadanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Wtedy przy logowaniu do mObywatela można wybrać tę opcję (e-dowód).

W wypadku weryfikowania danych poprzez e-dowód należy mieć także czytnik umożliwiający połączenie dowodu z komputerem. Jest to tzw. tzw. czytnik NFC. Do tego konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania e-dowodu.

Jak zalogować się do mObywatel na nowym telefonie?

Na nowy telefon można przekazać dane z poprzedniego urządzenia. Wymieniać dane z mObywatela można tylko między dwoma telefonami z Androidem albo dwoma telefonami z iOS. W tym celu należy:
1. Uruchomić aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie starego telefonu.
2. Zalogować się do aplikacji mObywatel.
3. Wybrać funkcję Przekaż.
4. W oknie Potwierdź cel przekazania wybrać funkcję Obustronna wymiana danych i ją zaakceptować.
5. Pojawi się kod QR do zeskanowania drugim telefonem.

W ten sposób przekazywane są dane z jednego telefonu na drugi. Można też oczywiście zalogować  się do mObywatela  na nowym urządzeniu w taki sposób, jakby było to pierwsze logowanie z wykorzystaniem Profilu Zaufanego lub innej formy weryfikacji.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...