TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

mObywatel 2.0 i 10 nowych usług cyfrowych

Coraz większa popularność mObywatela wynika nie tylko z wygody użytkowania aplikacji, ale też z kolejny funkcji, które są do niej dodawane. Już teraz aplikację pobrano ponad 10 mln razy. Jeszcze w tym roku pojawi się jego nowa odsłona: mObywatel 2.0 wraz nowymi funkcjami.

Najważniejszą zmianą dla aplikacji mObywatel jest wejście w życie ustawy jej dedykowanej. Pozwoli ona na szersze wykorzystanie aplikacji i wyposażenie jej w dodatkowe funkcje przydatne w życiu codziennym. Przede wszystkim dzięki temu pojawi się możliwość potwierdzania tożsamości przy załatwianiu spraw urzędowych – nowym mDowodem w aplikacji.

– Istotą działania Ministerstwa Cyfryzacji jest poprawianie komfortu życia obywateli, w tym ułatwianie im kontaktu z instytucjami publicznymi. Sprawy administracyjne w Polsce będziemy załatwiać szybko i wygodnie – podkreśla Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Jeszcze w tym roku pojawi się nowa odsłona aplikacji czyli mObywatel 2.0. Będzie to powiązane z wyposażeniem aplikacji w szereg nowych funkcji takich jak tymczasowe prawo jazdy, zgłaszanie naruszeń środowiskowych i nowe dokumenty cyfrowe.

– Cała idea mObywatel 2.0 to to zmiana aplikacji na transakcyjną, w której będzie dostępny cały wachlarz pożytecznych usług. Apka, z której się często korzysta i dlatego jest na pierwszym, drugim ekranie w telefonach – dodał minister.

mObywatel 2.0 – jakie pojawią się zmiany?

Aplikacja mObywatel 2.0 ma zadebiutować na przełomie czerwca i lipca tego roku. Aplikacja nie tylko zyska nową szatę graficzną, ale ma mieć lepszą funkcjonalność dzięki bardziej intuicyjnemu korzystaniu z niej. Ponadto wprowadzonych będzie szereg nowych funkcji. Niektóre z nich już są gotowe, inne pojawią się wraz z nową odsłoną mObywatela, a pozostałe w kolejnych miesiącach.

mDowód

Do mObywatela 2.0 trafi przede wszystkim mDowód. Będzie on pełnoprawnym elektronicznym dokumentem tożsamości. Korzystanie z niego nie będzie się różnić od korzystania z tradycyjnego dowodu. Będzie honorowany w dokładnie tych samych miejscach. Elektroniczna wersja dokumentu pozwoli załatwiać nam sprawy w urzędach, bankach i innych instytucjach, w których niezbędne jest potwierdzenie naszych danych.

mDowód ma być gotowy już w czerwcu 2023 czyli jeszcze przed pojawieniem się mObywatela 2.0.

W celu dodania mDowodu wystarczy zalogować się do Profilu Zaufanego. Dokument ten będzie miał inną serię i numer, a także termin ważności niż tradycyjny, plastikowy dowód.

– Będziemy największym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości – zapewnia Janusz Cieszyński

Logowanie przez aplikację

W lipcu 2023 r. pojawi się szybsza forma logowania do mObywatela poprzez samą aplikację. Wykorzystywać będzie ona w tym celu kody QR.

Karta mieszkańca

Zgodnie z nowymi przepisami do aplikacji mObywatel będzie można dodawać również lokalne dokumenty, wydawane przez samorządy lub podmioty niezwiązane z administracją rządową. W ten sposób trafi do niej karta mieszkańca.

Rozwiązanie ma poprawić możliwości cyfryzacji mniejszych jednostek samorządowych. Oprócz karty mieszkańca w aplikacji pojawi się również możliwość dodania patentów żeglarskich.

Moduł e-płatności

Już teraz gotowa jest funkcja, która ułatwi dokonywanie płatności poprzez aplikację mObywatel. Moduł e-płatności pozwoli kontrolować z jej poziomu wszystkie zobowiązania finansowe, jakie wystawił nam urząd. W kilku kliknięciach i bez prowizji opłacimy dzięki temu np. podatek od nieruchomości czy wniesiemy inne samorządowe opłaty.

– Na początku maja w Bydgoszczy miała miejsce pierwsza płatność Blikiem zrealizowana przez aplikację w partnerstwie z urzędem miasta i Asseco. To nie tylko szybka forma płatności. Cyfryzujemy cały proces, nie czekamy na księgowanie, a potwierdzenie wpłaty pojawia się w systemie od razu – zapewnił Cieszyński.

Bezpieczny autobus

Bezpieczny autobus to funkcja, która ma pojawić się w lipcu 2023. To ostatni moment na jej wprowadzenie, bo posłużyć ma przede wszystkim rodzicom, którzy wysyłają dzieci na kolonie, obozy czy inne wycieczki i chcieliby mieć pewność, że dzieci odbędą bezpieczną podróż.

– Wysyłamy dzieci na kolonie, obozy – wszyscy chcemy mieć pewność, że autokar, który je przewozi, jest sprawny technicznie. Będziemy mogli to łatwo sprawdzić, korzystając z mObywatela. Wówczas wystarczy zdjęcie, by sprawdzić, czy to jest faktycznie bezpieczny autobus – zapowiada Janusz Cieszyński.

Tymczasowe prawo jazdy

Dla tych, dla których ważniejszy od  transportu publicznego jest prywatny transport samochodowy, również przygotowano nowe rozwiązanie. Jest to tymczasowe prawo jazdy. Usługa cyfrowa zostanie wprowadzona w lipcu 2023 r. Tymczasowe prawo jazdy będzie wydawane od razu po zdaniu egzaminu i będzie uprawniało do kierowania samochodem do czasu wydania oficjalnego dokumentu.

Zgłoś naruszenie środowiskowe

Już teraz gotowa jest usługa „Zgłoś naruszenie środowiskowe” w aplikacji mObywatel. Jest ona odzwierciedleniem formularza ze strony Głównego Inspektoratu Środowiska. Pozwala na anonimowe lub z podaniem danych zgłoszenie incydentu, który w naszej opinii ma niekorzystny wpływ na środowisko.

Zgłoszenia przesyłane za pośrednictwem tej funkcji mogą należeć do kilku kategorii:
– porzucenie, nielegalne zdeponowanie, składowanie, zakopywanie odpadów,
– nielegalne przetwarzanie, odzysk, unieszkodliwianie, zakopywanie odpadów,
– nielegalny transport odpadów,
– nielegalne przywiezienie z zagranicy odpadów,
– zanieczyszczenie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancjami,
– inne zgłoszenie.

E-wnioski na dowód, paszport, mDowód

Wnioski o dokumenty takie jak paszport, dowód oraz mDowód można składać za pośrednictwem formularzy online.

Zastrzeganie PESEL

We wrześniu 2023 r. pojawi się w mObywatelu opcja zgłoszenia braku chęci zaciągania zobowiązań finansowych. Pozwoli to chronić obywateli przed próbami oszustw polegających na braniu pożyczek na skradzione dane.

Usługa będzie miała charakter informacyjny oraz skutki prawne. Na instytucjach finansowych będzie spoczywał obowiązek weryfikowania, czy osoba wnioskując o pożyczkę nie dokonała stosownego zastrzeżenia w bazie.

– Jeśli tego nie dopilnują, nie będą mogły dochodzić roszczeń od osoby, która padła ofiarą kradzieży tożsamości i zgłosiła ten fakt, a mimo tego złodziejowi udało się wyłudzić pieniądze czy zawrzeć jakąś umowę, wykorzystując skradziony dowód – wyjaśnia minister Cieszyński.

E-pełnomocnictwa

Wrzesień 2023 r. to pojawienie się w mObywatelu 2.0 funkcji e-pełnomocnictw. Pozwoli to w prosty sposób wystawiać darmowe pełnomocnictwa, korzystać z nich i nimi zarządzać.

Obecnośc nowej funkcji w mObywatelu 2.0 pozwoli na okazywanie pełnomocnictwa w telefonie, by potwierdzić jego posiadanie. Będzie można z niej korzystać w urzędzie, w którym będziemy załatwiać sprawy w imieniu innej osoby, firmy czy instytucji.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...