TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kolejny miesiąc ze spadkiem inflacji

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2023 roku. Wynika z niego, że czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym inflacja spadła i to znacząco. Wyniosła ona 11,5 proc.

Gdy w lutym inflacja osiągnęła wartość 18,4 proc. wszyscy zastanawiali się, czy przekroczy barierę 20 proc. Jednak od kolejnego miesiąca inflacja zaczęła spadać i stan ten utrzymuje się do teraz.

W czerwcu 2023 r. osiągnęła ona 11,5 proc. Oznacza to wzrost cen w stosunku do czerwca 2022 właśnie na tym poziomie. W zestawieniu z miesiącem poprzednim – majem 2023 r. – ceny nie uległy zmianom.

Niezmiennie wskaźniki cen znacznie różnią się w zależności od kategorii, z której pochodzą. Chociaż ogólny poziom inflacji wynosi 11,5 proc., to w przypadku żywności wskaźnik ten to już 17,8 proc. Pocieszający jest fakt, że od poprzedniego miesiąca ceny żywności odnotowały nieznaczny spadek o 0,3 proc.

W przypadku nośników energii wzrost cen w stosunku do czerwca 2022 r. wynosi 18 proc. Ale i w tym przypadku w porównaniu z majem 2023 r. ceny spadły o 0,3 proc.

Najbardziej optymistycznie wygląda zestawienie cen paliw do prywatnych środków transportu, gdyż tutaj widzimy spadek cen w porównaniu z adekwatnym okresem roku ubiegłego. Jest to aż 18 proc.

Źródło: stat.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze