Play idzie w ślady iliad i również wyłącza stacje bazowe

W minionym tygodniu pisaliśmy o tym, że największy francuski koncern telekomunikacyjny iliad wyłącza swoje usługi w nocy. Okazuje się, że praktykę tę stosuje także w Polsce w należącej do niego sieci Play.

iliad jest dużym koncernem, który jest także właścicielem sieci Play. Od niedawna w ramach oszczędności podjął decyzję o wyłączaniu niektórych pasm we Francji. W godzinach 0:00-6:00 nie działają pasma 2100 MHz dla 4G, 2100 MHz dla 3G i 3,5 GHz dla 5G.

Takie działania pozwalają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej nawet o 10 proc. Podobną decyzją podjął też polski operator Play czyli P4.

–  W obszarze naszej sieci już od lat prowadzimy prace nad optymalizacją zużycia energii przez nasze stacje bazowe, które nie wpływają na jakość świadczonych przez nas usług – mówi Krzysztof Sylwerski z biura prasowego P4. –  Już wdrożyliśmy takie rozwiązania, jak inteligentne wyłączanie zasilaczy w modułach radiowych, wzmacniaczy czy nośnych w czasie, gdy nie ma zapotrzebowania na ruch. Wdrażamy też platformę, która w oparciu o sztuczną inteligencję pozwala na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych algorytmów w celu oszczędzania energii – dodaje.

Chociaż nocne wyłączenia mogą brzmieć poważnie, operator zapewnia, że nie będą one wpływać na możliwości korzystania z sieci i jakość usług. Inteligentne rozwiązania mają automatycznie aktywować potrzebne częstotliwości w przypadku wzrostu ruchu w sieci.

Źródło: gsmonline.pl