TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Netflix uruchamia stronę do mierzenia prędkości połączenia internetowego

Netflix udostępnił platformę Fast.com, która w prosty sposób pozwala użytkownikom zmierzyć wydajność łącza internetowego. W ten sposob serwis chce sprawdzić, czy ich połączenie z siecią sprosta sprawnemu streamingowi filmów w Netflixa.

Strona Fast.com została uruchomiona bez ograniczeń terytorialnych oraz jest dostępna dla wszystkich użytkowników na świecie. Obejmuje każdy sprzęt – zarówno stacjonarny jak i mobilny. Maksymalnie uproszczono także zasady działania platformy. Zaraz po otwarciu strony rozpoczyna się automatycznie mierzenie prędkości pobierania danych dla danego łącza internetowego. Użytkownik otrzymuje wynik już po kilku sekundach.
Dla porównania rezultatów strona zawiera także odnośnik do innej platformy – SpeedTest. Tam wyniki większości testów są lepsze niż na Fast.com. Zdaniem Netflixa spowodowane jest to tym, że w Fast.com podczas prób łączy się bezpośrednio z serwerami tej firmy, z których streamowane są filmy, a nie z testowych serwerów stosowanych np. przez SpeedTest. Netflix na swojej stronie wyjaśnia, że uruchamiając Fast.com chce dać swoim użytkownikom możliwość przekonania się, jakim łączem dysponują i jak sprawdzi się ono w wypadku usług oferowanych przez Netflixa.
Do odtwarzania filmów na tej platformie w jakości SD niezbędne jest połączenie o minimalnej prędkości 3 Mb/s. Filmy w standardzie HD wymagają prędkości od 5 Mb/s, a do sprawnego odtwarzania treści w jakości Ultra HD rekomendowane jest łącze 25 Mb/s lub szybsze.
Źródło: Netflix

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze