TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę większych biznesów. Nowa usługa mObywatela ma to ułatwić. Jej nazwa to Firma i ma pomóc przedsiębiorcom oszczędzać czas. Przede wszystkim dlatego, że nie będą musieli chodzić do urzędów.

Przedsiębiorcy musza załatwiać wiele spraw w urzędach, co zabiera sporo czasu. Teraz ma być im łatwiej dzięki usłudze Firma w mObywatelu. Ułatwi ona załatwianie firmowych formalności. Od 27 maja 2024 r. jest ona dostępna dla wszystkich posiadaczy rządowej aplikacji.

Dane w aplikacji to szybsze działanie

Jedna z czynności, która dotyczy każdego przedsiębiorcy, jest przekazywanie danych do faktury. W usłudze mObywatel znajdują się dane działalności, które można w łatwy sposób skopiować. Dzięki temu można przesłać je dalej przez SMS, komunikator albo e-mail.

Kolejne udogodnienie dostępne dzięki Firmie w mObywatelu to pobieranie zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na swój telefon. Dokument pobierany jest w formacie PDF i można go przesłać dowolnym kanałem lub okazać w urzędzie lub podczas załatwiania innych formalności.

Usługa Firma pokazuje także aktualny status działalności gospodarczej. Jest to możliwe dzięki jej połączeniu z bazą CEIDG przy każdym uruchomieniu. W aplikacji wyświetlane są dokładne dane wpisane w rejestrze.  Funkcja przydatna jest chociażby przy zawieszaniu działalności czy jej wznowieniu.

W przypadku zauważenia błędu danych czy braku ich aktualności można skorzystać z usługi online „Zmiana danych w CEIDG” na stronie Biznes.gov.pl. W tym samym miejscu można także rejestrować działalność gospodarczą.

Konto Przedsiębiorcy to wszystkie sprawy urzędowe firmy w jednym miejscu. Umożliwia to kontrole dokumentów wysyłanych i odbieranych z urzędów czy pełnomocnictw. To kolejny krok na drodze ułatwienia działania przedsiębiorcy na drodze cyfryzacji.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...