Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jak wygląda internet po 30 latach w Polsce?

Jako początek internetu w Polsce przyjęta jest data 17 sierpnia 1991 r. Od tamtej pory minęło 30 lat, a internet w kraju zmienił się diametralnie. Od ciekawostki, która dostępna była jedynie naukowcom, stał się czymś bardzo powszechnym, bez czego wielu z nas nie wyobraża już sobie życia.

W roku 1990 rozpoczęto prace nad połączeniem Polski z resztą świata za pomocą internetu. Wtedy zostało uruchomione pierwsze łącze analogowe przez Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie. A 20 listopada odebrano pierwszy e-mail wysłany z ośrodka CERN.

Początek internetu w Polsce

Jednak jako początek internetu w Polsce przyjmuje się 17 sierpnia 1991 roku, gdy Rafałowi Pietrakowi z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego udało się nawiązać połączenie z Uniwersytetem w Kopenhadze.

Pierwotnie internet był kontrolowany jedynie przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Prędkość transferu wynosiła wtedy do 10 Kb/s.

Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z otrzymaniem przez obywateli dostępu do internetu na warunkach komercyjnych. Stało się to w 1996 roku, gdy Telekomunikacja Polska umożliwiła łączenie z siecią poprzez modem telefoniczny. Wykluczało to jednoczesne rozmowy telefoniczne z danego numeru.

Następnych kilkadziesiąt lat zmieniło sytuację na rynku internetowym. Telekomunikacja Polska – teraz jej następcą jest Orange – straciła monopol, pojawili się dostawcy kablowi i operatorzy komórkowi. Internet dostępny jest z wielu źródeł, także w technologiach bezprzewodowych.

Wzorsła również prędkość połączeń. Ostatnie dane Speed Test wskazują, że najlepszy z dostawców kablowych oferuje dostęp do sieci o prędkości ponad 577 Mb/s. Przy połączeniach mobilnych jest to 36,9 Mb/s.

Wzrosła też liczba użytkowników internetu w Polsce. W 2008 roku było to już 14 mln osób. W 2020 – 28,2 mln.

W roku 2021 z internetu korzystało 29,1 mln osób według danych Mediapanel, a według raportu CBOS przynajmniej raz w tygodniu online jest 73 proc. dorosłych Polek i Polaków.

Związek z korzystaniem z internetu ma aktywność zawodowa. Korzysta z niego 88 proc. pracujących oraz 54 proc. niepracujących osób. Zależne jest to również od wykonywanego zawodu.

71 proc. ogółu dorosłych korzysta z internetu bezprzewodowego.

Co robimy przez internet?

Z raportu CBOS można wyczytać nie tylko ile osób w Polsce korzysta z internetu, ale również co w nim robi.

52 proc. badanych uruchamia aplikacje internetowe wtedym, gdy chce coś konkretnego w nich zrobić. Jednak reszta badanych ma te aplikacje włączone w trybie ciągłym, niezależnie czy z nich w danej chwili korzysta i na bieżąco otrzymuje powiadomienia.

Zakupy przez internet robiło 63 proc. badanych tj. 86 proc. użytkowników internetu. Sprzedawało w ten sposób odpowiednio  – 32 proc. ogółu respondentów, tj. 43 proc. internautów.

56 proc. korzystających z internetu robi to, by oglądać telewizję online, seriale czy inne materiały wideo. Przy czym widzowie to częściej mężczyźni niż kobiety – 61 do 51 proc., a najwięcej jest ich w grupie wiekowej 18-24 lata – 85 proc.

38 proc. osób oglądało online w miesięcy poprzedzającym badanie transmisje realizowanych i nadawanych na żywo przez innych internautów.

28 proc. osób korzysta z radia online.

Wyraźnie wzrosła też liczba użytkowników portali społecznościowych. Obecnie konta ma 76 proc. badanych.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...