TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Etyczni hakerzy wykryli w 2022 r. 65 tys. luk w oprogramowaniu

W walce z coraz częstszymi i silniejszymi cyberatakami pomocni mogą być etyczni hakerzy. Analizują oni sytuację w cyberprzestrzeni i zwracają uwagę na słabości i luki, które mogą być wykorzystywane do cyberataków. W 2022 roku wykryli aż 65 tysięcy takich słabości.

HackerOne – tzw. etyczni hakerzy opublikowali w 2022 r. raport, z którego wynika, że w trakcie swoich działań znaleźli ponad 65 tysięcy luk w oprogramowani. To wzrost o 21 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Do tak szybkiego wzrostu problemów przyczyniają się projekty cyfrowej transformacji wprowadzane przez różne przedsiębiorstwa w coraz szerszym zakresie. Wzrost błędnych konfiguracji w ujęciu rocznym to 150 proc., a niewłaściwe autoryzacje wzrosły o 45 proc.

–  W ostatnich dwóch latach obserwujemy niepokojące przykłady cyberataków wykorzystujących luki w zabezpieczeniach i błędy w konfiguracji. Dzieje się tak, ponieważ przestępcy osiągają w przypadku tego typu incydentów wysoki zwrot z inwestycji. Poza tym przedsiębiorcy korzystają z ogromnej liczby aplikacji i nie nadążają z aktualizacjami. Czasami wina leży po stronie producentów, którzy już po dwóch latach przestają wydawać poprawki do oprogramowania. Ten problem występuje szczególnie w produktach przeznaczonych na rynek SOHO – stwierdził Mariusz Politowicz z firmy Marken.

Badania HackerOne pokazują, że etyczni hakerzy identyfikują luki na duża skalę. Jednocześnie likwidacja podatności pojawiających się w aplikacjach jest coraz trudniejsza. 54 proc. biorących udział w badaniu przyznało, że jest w stanie naprawić jedynie mniej niż połowę odkrytych w oprogramowaniu luk. To pokazuje, że sytuacja nie gwarantuje bezpieczeństwa niezależnie od podejmowanych kroków, gdyż konieczna jest generalna zmiana podejścia do zarządzania lukami.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...