TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

DVB-T2/HEVC umożliwi połączenie telewizji z internetem

Zmiana standardu nadawania telewizji na DVB-T2/HEVC umożliwi powstanie telewizji hybrydowej. Łączy ona telewizję z internetem. Dzięki niej możliwe będzie kupowanie reklamowanych przedmiotów czy sprawdzanie informacji o aktorach występujących w oglądanym filmie.

Zmiana standardu nadawania telewizji coraz bliżej. Niektórzy muszą z tego powodu zmienić odbiorniki lub dokupić dekodery.

– To pudełko [red.: dekoder] mniejsze od magnetowidu: z jednej strony podłącza się do niego antenę, z drugiej strony wychodzi kabel, który podłącza się do telewizora. Wtyczki trudno pomylić. W zasadzie każdy będzie w stanie to zrobić. Co więcej, jeżeli kupi się droższy dekoder, to będzie można go również podłączyć do internetu i korzystać z telewizji hybrydowej – przekonuje rzecznik UKE Witold Tomaszewski.

Dzięki temu będzie można w trakcie oglądania filmów czy programów sprawdzać informacje na temat występujących w nich osób. Będzie też możliwość bezpośredniego kupowania prezentowanych na ekranie podczas reklam produktów.

Jednak trzeba pamiętać o sprawdzeniu swojego sprzętu przed zmianą standardu. Jeśli nie jest on do niej dostosowany, to nie tylko te nowinki technologiczne nie zawitają w naszym domu, ale w ogóle stracimy możliwość oglądania telewizji.

Wolni od takich dylematów są użytkownicy sieci kablowych, platform satelitarnych czy osób korzystających z platform streamingowych.

– Pod auspicjami KPRM jest powołany specjalny zespół, który zajmuje się informowaniem o zmianach. W tym zespole jest też UKE, UOKiK, KRRiT, nadawcy telewizyjni i Emitel. W ramach tego zespołu koordynujemy działania informacyjne. KPRM, a właściwie Instytut Łączności podlegający KPRM, na zlecenie kancelarii opracował spoty informujące o zmianie. Informują o niej także nadawcy w ramach własnych programów i audycji  – wyjaśnia Witold Tomaszewski.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...