TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

EPIX wśród największych

EPIX Katowice awansował w rankingu największych węzłów wymiany ruchu na świecie i znajduje się w nim obecnie na bardzo wysokiej, piątej pozycji. Wysoko na liście jest też EPIX Warszawa.

Ranking prowadzony jest przez Hurricane Electric, która to firma posiada własną globalną sieć IPv4 i IPv6 i jest uważana za największą sieć szkieletową IPv6 na świecie pod względem liczby podłączonych sieci. W ramach swojej sieci Hurricane Electric jest połączony z ponad 200 głównymi punktami wymiany i bezpośrednio wymienia ruch z ponad 7500 różnymi sieciami.

– Nasz awans w rankingu wiąże się ze wzrostem liczby uczestników wymiany ruchu w katowickim EPIX. Sporo inwestujemy w ten projekt, dzięki temu nasze usługi są jeszcze lepsze – podkreśla Krzysztof Czuszek, wiceprezes MiŚOT SA. – Dołączają do nas kolejni operatorzy, którym z tej okazji ponownie dziękuję za okazane zaufanie. 

Na pierwszym miejscu rankingu od lat plasuje się węzeł największego miasta Ameryki Południowej oraz półkuli południowej – São Paulo, a na kolejnych węzły położone w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Węzeł wymiany ruchu EPIX, założony przez Stowarzyszenie e-Południe, powstał dzięki pracy, zaangażowaniu i kapitałowi polskich małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Zyski z jego działalności przeznaczane są na inwestycje i realizację projektów wspierających to środowisko. Obecnie, jako największy IXP w Polsce, przenoszony jest do spółki należącej do Grupy MiŚOT, której akcje trafią do MiŚOT-ów.

– Operatorzy nie tylko kupują nasze usługi, ale również będą właścicielami grupy – informuje Krzysztof Czuszek.

Więcej:

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...