TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

2 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do telewizji

Zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Reprezentujący producentów i dystrybutorów sprzętu elektronicznego Związek Cyfrowa Polska przypomina użytkownikom o sprawdzeniu swoich telewizorów pod tym kątem. Trzeba upewnić się, ze posiadany telewizor odbiera nowy sygnał, zanim ten będzie jedynym nadawanym w kraju.

Związek Cyfrowa Polska wraz z Krajowym Instytutem Mediów przypominają, że odbiorniki telewizyjne powinny obsługiwać kodek HEVC. W przeciwnym razie od lipca utracą one możliwość odbioru telewizji naziemnej. Według szacunków może to dotyczyć nawet 2 milionów polskich gospodarstw.

– Według naszych badań ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi kodeka HEVC przez ich odbiorniki – alarmuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Od grudnia 2019 r. wszystkie dostępne w sprzedaży w Polsce telewizory umożliwiają odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługują kodek HEVC. Jednak kupione wcześniej odbiorniki mogą tego nie gwarantować.

– Wiedza o nadchodzących zmianach w standardzie nadawania jest wciąż niska. Odbiorcy mogą wciąż nie być świadomym problemu z odbiorem sygnału telewizyjnego, który w przyszłym roku może dotknąć ich gospodarstwa domowe. A w wielu przypadkach konieczny będzie zakup nowego odbiornika – przypomina Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik

Obecnie trwa kampania informacyjna przygotowująca Polski i Polaków na przejście na standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC. Jednak prezes Związku Cyfrowa Polska uważa, że jest ona niewystarczająca

– Do konsumentów musi trafić jasny komunikat, że nawet zakupione w ostatnich latach urządzenia z płaskim ekranem, wcale nie gwarantują zgodności nowym formatem nadawania– zauważa Michał Kanownik.

Sytuacja jest tym trudniejsza, że obecnie trwa kryzys dostępności urządzeń elektronicznych na rynku. A to może powodować braki w odpowiednich urządzeniach obsługujących DVB-T2 i z kodekiem HEVC. Dlatego warto wcześniej sprawdzić swój telewizor i w razie wykrycia nieprzystosowania do zmiany nadawania, pomyśleć o zakupie nowego jak najszybciej.

Źródło: cyfrowapolska.org

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...