2 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do telewizji

Zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Reprezentujący producentów i dystrybutorów sprzętu elektronicznego Związek Cyfrowa Polska przypomina użytkownikom o sprawdzeniu swoich telewizorów pod tym kątem. Trzeba upewnić się, ze posiadany telewizor odbiera nowy sygnał, zanim ten będzie jedynym nadawanym w kraju.

Związek Cyfrowa Polska wraz z Krajowym Instytutem Mediów przypominają, że odbiorniki telewizyjne powinny obsługiwać kodek HEVC. W przeciwnym razie od lipca utracą one możliwość odbioru telewizji naziemnej. Według szacunków może to dotyczyć nawet 2 milionów polskich gospodarstw.

– Według naszych badań ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi kodeka HEVC przez ich odbiorniki – alarmuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Od grudnia 2019 r. wszystkie dostępne w sprzedaży w Polsce telewizory umożliwiają odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługują kodek HEVC. Jednak kupione wcześniej odbiorniki mogą tego nie gwarantować.

– Wiedza o nadchodzących zmianach w standardzie nadawania jest wciąż niska. Odbiorcy mogą wciąż nie być świadomym problemu z odbiorem sygnału telewizyjnego, który w przyszłym roku może dotknąć ich gospodarstwa domowe. A w wielu przypadkach konieczny będzie zakup nowego odbiornika – przypomina Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik

Obecnie trwa kampania informacyjna przygotowująca Polski i Polaków na przejście na standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC. Jednak prezes Związku Cyfrowa Polska uważa, że jest ona niewystarczająca

– Do konsumentów musi trafić jasny komunikat, że nawet zakupione w ostatnich latach urządzenia z płaskim ekranem, wcale nie gwarantują zgodności nowym formatem nadawania– zauważa Michał Kanownik.

Sytuacja jest tym trudniejsza, że obecnie trwa kryzys dostępności urządzeń elektronicznych na rynku. A to może powodować braki w odpowiednich urządzeniach obsługujących DVB-T2 i z kodekiem HEVC. Dlatego warto wcześniej sprawdzić swój telewizor i w razie wykrycia nieprzystosowania do zmiany nadawania, pomyśleć o zakupie nowego jak najszybciej.

Źródło: cyfrowapolska.org